1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lisa [10]
2 years ago
12

Will mark brainly if correct

Mathematics
1 answer:
netineya [11]2 years ago
6 0

Answer:

Answer is 3.5

Step-by-step explanation:

slope is 7/2 which is 3.5:)

You might be interested in
Write the verbal expression to represent n-8=16
Travka [436]

Answer:

The difference of a number and 8 is 16

Step-by-step explanation:

Statement that is expressed in words

6 0
3 years ago
Three bags of chips and sodas cost $12.50. Four bags of chips and two sodas cost $10.00. What is the cost of each item? ASAP pls
Helen [10]

Step-by-step explanation:

3c + 3s = 12.50

4c + 2s = 10.00

3S = 12.50-3c

s = 4.17 - c

4c + 2 (4.17-c) = 10.00

2c + 8.34 = 10.00

2c = 1.66

chips = 0.83

soda = 3.34

7 0
3 years ago
V=1/2at^2 solve for t
malfutka [58]

\dfrac{1}{2}at^2=V\qquad\text{multiply both sides by 2}\\\\at^2=2V\qquad\text{divide both sides by}\ a\neq0\\\\t^2=\dfrac{2V}{a}\to\boxed{t=\sqrt{\dfrac{2V}{a}}}

8 0
3 years ago
Evaluate.
Jlenok [28]
45 + 2 × [ (45 × 60) + 25]
45 + 2 × 2700 + 25
70 + 5400
5470
5 0
3 years ago
the sum of the measures of the angles in a triangle is 180°. What is the value of x in the triangle?​
Allushta [10]

Answer:

x = 32

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 165% as a decimal
    11·1 answer
  • A line has a slope of -5 and includes the points (-7,3) and (-5, K ) What is the value of K?
    10·1 answer
  • Determine which sequence is an arithmetic sequence.
    14·1 answer
  • Which ordered pair is not a solution of y=-12x-3?
    13·1 answer
  • Use (a) the midpoint rule and (b) simpson's rule to approximate the below integral. ∫ x^2sin(x) dx with n = 8.
    14·1 answer
  • An 8 pound box of halibut steaks is ordered costing $4.50 per pound. If each steak weighs 4 ounces, what is the cost of each ste
    8·1 answer
  • Judy needs a mean (average) score of 86 on four tests to earn a midterm grade of B. If the mean of her scores for the first thre
    15·1 answer
  • Clara and Toby are telemarketers. Yesterday, Clara reached 4 people in 10 phone calls, while Toby reached 3 people in 8 phone ca
    13·2 answers
  • Need help very confused nobody knows the answer smh
    10·1 answer
  • A produção mensal de uma Olaria é de 5.000 tijolos nesse mês alvará produziu 3925 tijolos quantos tijolos ainda falta para compl
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!