1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jasenka [17]
3 years ago
10

If there are 1000 grams in a kilogram and 454 grams in a pound, how many pounds are there per kilogram?

Mathematics
2 answers:
monitta3 years ago
7 0
Per kg, there would be 2.20462 pounds but you can round it
irina1246 [14]3 years ago
7 0

Answer:2.2 pounds per kilogram

Step-by-step explanation:

454gram = 1 pound

since; 1000g = 1kg

454g = x

x= 454/1000

x=0.454kg

there is 0.454kg in 1 pound

but the question says how many pound is in 1kg

0.454kg = 1 pound

1 kg = x

cross multiply

0.454x = 1

Divide bothside by 0.454

x = 1/0.454

x = 2.2 pound

Therefore; there are 2.2pounds in 1 kilogram.

You might be interested in
Select all possible values for x if −3x < 15.
makkiz [27]

Step-by-step explanation:

When dividing or multiplying by a negative number, remember to flip the inequality sign.

-3x < 15

x > -5 (divide -3 on both sides, flip the inequality sign)

The correct options are 2 and 9. (D and E)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLZZ ANSWER THE QUESTION ​
sertanlavr [38]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

In the graph it's curved, which is not linear, but the other lines are all straight.

4 0
3 years ago
Solve the equation 3x = 2x +5.
KATRIN_1 [288]
Subtract 2x from both side
X = 5
The solution is 5
3 0
2 years ago
1. Solve the following system by graphing. 3x + 4y = 12 2x − y = 8
Vinil7 [7]

Answer:

(4,0)

Step-by-step explanation:

can i have a brainlest

8 0
3 years ago
Please help i really need help
SpyIntel [72]
Kdkdjs.heidosowidek . dieochfd
8 0
3 years ago
Other questions:
  • How to factorize a²-21ab-100b²
    15·1 answer
  • Please help!
    8·1 answer
  • HELPPPPP NEEDED FIRST GETS BRAINLLEST !!!! Your dad is designing a new garden for your backyard. He has 26 feet of fencing to go
    10·1 answer
  • A 6-pound bag of chocolate candies costs $14.04. What is the unit price?
    10·1 answer
  • Assume log bx = 0.49. Evaluate.<br> Logbx^2
    12·1 answer
  • 45 less than a number m is −78
    6·1 answer
  • Ralph bought a computer monitor with an area of 384 square inches. The length of the monitor is six times the quantity of five l
    11·1 answer
  • Plz help answer the question below thx ( I give brainiest)
    6·1 answer
  • Given A= (-3,6) and B=(10,-8) what is the length of AB
    5·1 answer
  • Which algebraic expression represents the following: the sum of four times a number and six? (1 point) 4x + 6
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!