$20 a week for 10 weeks is:
20*10 = $200
She spends $6.75 each day for 5 days:
6.75*5 = $33.75.
Lets subtract her spending from her savings to find out how much she has left:
$200-$33.75 = $166.25
Answer:
Step-by-step explanation:
y=3√x
domain : all real values≥0
Answer:
$2/ hat
Step-by-step explanation:
Find the unit rate:
$ to hats
8 to 4
Divide by four to get the unit rate; over 1
2 to 1
So, $2 per hat
Hope this helps!
1cm means 1 centimeter
centi=1000 so
1cm=1/1000m
1m=1000cm
so 27cm+1m+80cm=27cm+1000cm+80cm=1107cm=1.107m
Answer:

Step-by-step explanation:
We are given these following functions:


(f+g)(x)
We add the common terms. Thus:

Thus:
