1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marizza181 [45]
3 years ago
6

If you were moving at 14mph for 8 miles, how long would it take you to travel the 8 miles?

Mathematics
1 answer:
Rainbow [258]3 years ago
3 0

Answer

34 minutes

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Use the graph below to fill in the blank with the correct number:
Alik [6]
Let
A(-3,0) \\ B(-2,2) \\ C(0,1) \\ D(1,-2)

we know that

Point A
A(-3,0) \\ for x=-3 \\ f(-3)=0

Point B
B(-2,2) \\ for x=-2 \\ f(-2)=2

Point C
C(0,1) \\ for x=0 \\ f(0)=1

Point D
D(1,-2) \\ for x=1 \\ f(1)=-2

therefore

the answer is
f(0)=1
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The sum of a number and 2 is no more than the product of 9 and the same number
densk [106]
Let number = n

the sum of a number and 2: n + 2
is no more than: ≤
the product of 9 and the same number: 9(n)

n + 2 ≤ 9n is your answer


hope this helps
3 0
4 years ago
Kelsey deposited $3,600 in a bank account with an annual interest rate of 4.25%. How much
svp [43]

Answer:

so you use the formula:

A = P(1 + r/n)nt

Where:

A = Accrued Amount (principal + interest)

P = Principal Amount

I = Interest Amount

R = Annual Nominal Interest Rate in percent

r = Annual Nominal Interest Rate as a decimal

r = R/100

t = Time Involved in years, 0.5 years is calculated as 6 months, etc.

n = number of compounding periods per unit t; at the END of each period

and you will get:

A = $ 4,432.85

A = P + I where

P (principal) = $ 3,600.00

I (interest) = $ 832.85

8 0
3 years ago
A woodworking machine decreased the thickness of a board from 3/4 of in inch to 9/16 of an inch. by what number of inches (i) di
nataly862011 [7]

The thickness of the board was decreased from 3 / 4 inches to 9 / 16 inches.

Therefore,

\text{ the decrement = }\frac{3}{4}-\frac{9}{16}=\frac{12-9}{16}=\frac{3}{16}\text{ inches}

So the board's thickness in inches decreased by

\frac{3}{16}

6 0
1 year ago
A 16 ounce bag of cereal cost $2.88 what is the cost per ounce
PtichkaEL [24]

Answer:

the answer is 0.18 because you just dived the 2.88 by 16 and you get your answer

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • 3. How many cubes would be in a tower that is 12 cubes tall?
    9·1 answer
  • There were 324 adults surveyed. Among the participants, the mean number of hours of sleep each night was 7.5 and the standard de
    15·2 answers
  • a rectangular field is to be enclosed on four sides with a fence. fencing costs 5$ per foot two opposite sides, and 6$ per foot
    12·1 answer
  • Express the following in the form p/q , where p and q are integers and q is not equal to 0<br> 0.47
    9·1 answer
  • Round 14.857 to the nearest tenth
    13·2 answers
  • I needdd helppppppppp real bad!!!!! Plwesss help!!! TYSMMMM!!
    5·2 answers
  • Using the factoring process, what constant is added to the RIGHT side of the quadratic equation 2x2? 9x ___ = ?9 ___ in order to
    12·2 answers
  • Pls help i will mark brainliest
    6·2 answers
  • Número racional no entero
    12·1 answer
  • Approximate the distance between (-1, -3) and (1, 3) to the nearest tenth
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!