1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mel-nik [20]
2 years ago
11

HELppppppppppppppppp

Mathematics
1 answer:
sattari [20]2 years ago
8 0

9514 1404 393

Answer:

  • 40 -8p -3w
  • $4

Step-by-step explanation:

Ms. Liu will have to pay 8p for p bags of popcorn, and 3w for w bottles of water. The amount she will have left will be these amounts subtracted from $40.

  40 -8p -3w . . . . represents the money remaining

For p=3 and w=4, this evaluates to ...

  40 -8(3) -3(4) = 40 -24 -12 = 4

Ms. Liu will have $4 left after her purchase.

You might be interested in
Four students simplify the expression below: 6 + 4 x 10 ÷ 2 Anshu's solution is 25 , David's solution is 46 , Jimmy's solution i
Mrac [35]

Answer:

Jimmy; 26

Step-by-step explanation:

PEMDAS

Parentheses Exponents Multiplication Division Addition Subtraction

6 + 4 * 10 / 2 = 6 + 40 / 2

6 + 40 / 2 = 6 + 20

6 + 20 = 26

26

7 0
2 years ago
Find x if AB = 9, BC = 2x - 5,<br> and AC = x + 9
Oxana [17]

Answer:

x = 5

Step-by-step explanation:

Using the fact that line segments AB and BC are parts of the whole line segment AC, we can write the following equation:

AB + BC = AC

Now, using the given values, we can substitute in for the equation and solve for x:

AB + BC = AC

9 + 2x - 5 = x + 9

2x + 4 = x + 9

x = 5

Thus, we have found that for these sets of equations for these line segments, our value for x should be 5.

Cheers.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jackson bought 3 pounds of candies for $9.75 What was the price of these candies in dollars per pound?
Stels [109]
9.75 dollars divided by 3 pounds equals 3.25 per pound
8 0
3 years ago
Help please will give B
Vinvika [58]

Hi there! Hopefully this helps!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

<em>Remember: When the numerator and denominator both are positive integers or both are negative integers, it is a positive rational number. When either the numerator or the denominator is a negative integer, it is a negative rational number.</em>

(-1/-3) Positive Rational Number.

(+1/-3) Negative Rational Number.

(-2/+3) Negative Rational Number.

(+1/+3) Positive Rational Number.

(+2/-3) Negative Rational Number.

(-1/+3) Negative Rational Number.

(-2/-3) Positive Rational Number.

(+2/+3) Positive Rational Number.

4 0
3 years ago
If a company employed 50 people in 1995, and tripled their employment by 2005, how many total people would be employed if there
Rus_ich [418]

Answer:

210 people

Step-by-step explanation:

so we know that the number of employees in 2005 is (50)3= 150

so taking 14/10* 150= we get 14*15= 210 people

4 0
2 years ago
Other questions:
  • The polynomial 10x3 + 35x2 − 4x − 14 is factored by grouping.
    13·2 answers
  • if a model airplane is built at a scale of 1 inch to 6 feet. If the plane is 8 inches long how many feet is the airplane?
    10·1 answer
  • Find the sum or difference.
    12·1 answer
  • During a sale a dress decreased in price from $80 to $76 what was the percent of decrease
    15·1 answer
  • Can anyone solve this?<br>(n^2+5n-6)÷(n-1)
    15·1 answer
  • What is the answer to <br> 5x+15&lt;-10
    13·2 answers
  • Which statement is true about whether A and B are
    7·1 answer
  • Determine whether quantities vary directly or inversely and find the constant of variation.
    13·1 answer
  • The fruit fly decided to go on a all-vegetable diet. As a result, she now only weighs 90% of what she used to. If the fruit fly
    13·1 answer
  • Write a statement
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!