1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natali5045456 [20]
3 years ago
9

Given that ∠A≅∠B, Evelia conjectured that ∠A and ∠B are acute angles.

Mathematics
1 answer:
Valentin [98]3 years ago
6 0

Answer:

answer is choice 4 because in te given angle A and angle B are congrunt and if they are acute the degree measure is 0-90

You might be interested in
A customer buys 15.5 cheese pizzas which are $10.50 each. What is the total? Round it to the nearest hundredth.
Cerrena [4.2K]
First of all, how do you buy exactly 15.5 pizzas?
what is a 0.5 pizza?

anyway

cost=cost per pizza times number of pizzas
cost per pizza=10.50
number of pizzas=15.5

cost=10.50 times 15.5
cost=162.75

total cost is $162.75
5 0
3 years ago
Matthew is standing near a flag pole as shown in the picture. There is a support wire that has been place on the ground to the t
mash [69]

Answer:

60

Step-by-step explanation:

10 x 6 is what?

Took the test :p

7 0
3 years ago
Determine the 15th term of the sequence -2, 4,...
Thepotemich [5.8K]
Mot enough information given.
The rule might be

-- add 6
or
-- double and add 8
or
-- square
or
-- multiply by -2 .

We need one more term to determine what the rule is for calculating the next term from the previous one.


The
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
How do you factor out the coefficient of 1/8x-49/8
vodka [1.7K]
Simplify 1/8x

x/8 - 49/8
6 0
3 years ago
PLEASE HELP! [99 POINTS] !! SERIOUS ANSWERS ONLY !!!
umka21 [38]
Hello!

We can find out our answer by plugging in the point (1,1) to see which equation works.

y=1.4(1.2)≠1
y=1.2≠1
y=0.5+0.3≠1
y=0.2+1.2≠1

As you can see, none of these answers are correct. You could make the last equation true by switching 0.2 to -0.2. It may have been a typo, so I would say the best answer is D.

I hope this helps!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Eight increased by the product of a number and 5 is at most -28 (translate the sentence into an inequality)
    5·1 answer
  • Jess earns £290.20 a week. She pays 1/4 of this in tax. How much money does she pay in tax each week?
    13·1 answer
  • a farmer grows 100 pounds of potatoes. the farmer sells them to a grocer who will devide them in to 5 pound bags and 2 pound bag
    12·2 answers
  • A farmer has four containers of capacity of 240 litres,360 litres,600 litres and 700 litres. Find the capacity of; a) The smalle
    8·1 answer
  • Which is a better deal 5 books for $12 or 4 books for $10?
    7·2 answers
  • Which is the correct answer?​
    10·1 answer
  • $5.99 for 18 lb this is the question
    12·1 answer
  • The area of a trapezoid is 95 square inches and its height is 10 inches. The length of one base of the trapezoid is 8 inches. Wh
    13·1 answer
  • What is the product of –3 and 5?
    5·1 answer
  • a radio disc jockey has 8 songs. on the upcoming playlist:2 rock songs3 reggae songs3 country songsthe disc jockey Randomly choo
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!