1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ikadub [295]
2 years ago
6

100 points & brainliest if you get it correct!

Mathematics
1 answer:
Juliette [100K]2 years ago
7 0
Brand 1 is the better deal. the unit price is $2.14 per lb.
You might be interested in
A flagpole is 10 feet tall. Its shadow is 12 feet long. How far is it from the top of the flagpole to the end of its shadow
zhannawk [14.2K]
Assuming right angle, root 10^2+12^2 and you get 2 root 61
3 0
3 years ago
A farmer sells 8.7 kilograms of pears and apples at the farmer's market. 2 5 of this weight is pears, and the rest is apples. Ho
Ivenika [448]

Answer: 5.22kg

Step-by-step explanation:

From the question, a farmer sells 8.7 kilograms of pears and apples at the market. Of the pears and apples sold, 2/5 of this weight is pears, and the rest is apples. To calculate the kilograms of apple sold goes thus:

Total kilograms sold = 8.7kg

Fraction of pears weight = 2/5

Pears kilograms sold = 2/5 × 8.7

= 0.4 × 8.7

= 3.48kg

Since the kilograms of pears sold is , 3.48kg, to get the kilograms of apple sold, we subtract 3.48kg from 8.7kg. This will be:

= 8.7kg - 3.48kg

= 5.22kg

8 0
3 years ago
Jorge has 10 apples and Stacy takes away 3 apples. How many apples does Jorge has less than Stacy?
marin [14]

Answer: 7

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
39.39÷3 Show ur work plz
kiruha [24]

Answer:

13.13

Step-by-step explanation:

39.39 ÷ 3

13.13

There is not a lot of work

Looking at it we can tell that 3 will go into 3 one time, and 3 will go into 9 three times because:

1 x 3 = 3

3 x 3 = 9

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you solve (3/5)x+1/4=(3/4)x-2/5 for x?
sveta [45]

Answer:

(3/5)x+1/4=(3/4)x-2/5

<=> (3/5)x - (3/4)x= -2/5 - 1/4

<=> x(12/20 - 15/20) = -13/20

<=> x(-3/20) = -13/20

<=> x = 13/3

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The rectangle below has an area of 15x^3y^415x 3 y 4 square meters and a length of 3x^2y3x 2 y meters.What is the width of the r
    14·1 answer
  • What is the MAXIMUM amount you should be spending on housing in a situation where your GROSS INCOME is $2000 per month? For rent
    12·1 answer
  • bought a 13 lb package of steaks that cost $45.92 .What is the cost per pound of steak ? Aso, how many pounds do I get per dolla
    7·1 answer
  • F(x) =3x; g(x) = 4x^2 +1
    15·1 answer
  • Melinda will take15 quizzes this semester. She would like to score a B or better on at least 90% of them. So far, she has gotten
    12·2 answers
  • Tensile strength tests were performed on two different grades of aluminum spars used in manufacturing the wing of a commercial t
    11·1 answer
  • A square has a side of 3x - 4 what is the area of the Square in terms of x?
    10·1 answer
  • Can someone answer this for me please and ASAP!
    12·2 answers
  • an equation has a slope of -14 and passes through the point, (1,0) what is the slope of the equation of the line when written in
    5·2 answers
  • In 1985, the cost of clothing for a certain familiy was $620. In 1995, 10 years later, the cost of clothing for this famility wa
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!