Answer:
20
Step-by-step explanation:
To find the mean, add up all the numbers in the data set, and then divide by the number of terms in the data set
<em>Add </em>
Add up the numbers in the data set
17+24+26+13
80
<em>Divide </em>
Divide by the number of terms in the data set
In this case, there are 4 terms (17, 24, 26, 13)
80/4=20
The mean of the data set is 20
Answer:
3
Step-by-step explanation:
First we must find the total boxes of pens
15 + 9 = 24
Then we can divide the total cost by the total number of boxes of pens
$72 / 24 boxes = 3
Text my number ( 4015166761) i did all of that already im in 7th ill hook u up wit all the answers .