1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Olenka [21]
3 years ago
6

Evaluate the expression when m= -2.8 and n=-6.3. 4n - 6m

Mathematics
1 answer:
Alex73 [517]3 years ago
5 0
Answer is 42, hope this helps
You might be interested in
BRAINLY PLS HELP ME OUT ON THE 5,2 what the m value I beg you ASP
Snowcat [4.5K]

Answer:

hypotenuse = 5

height = 2

Using Pythagoras theorem,

5² = 2² + m²

=> 25 = 4 + m²

=> 25–4 = m²

=> √21 = m

=> m = 4.58

Value of m is 4.58

8 0
3 years ago
wally has 84$. he used two seventh of his money to buy a new pair of running shoes. how much did wally spend on his new shoes?​
Novosadov [1.4K]

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

What you do is you just times 84 x 2/7 to get your answer.

84 x 2/7=$24 is your answer.

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Helpppppppppppppppppppppppppppppp
Maurinko [17]
The best way to do this is to set up a proportion

420          x
------  = ------
600        100

then cross multiply and divide

420 times 100 = 42000/600=70

the correct answer is C. 70 people

I hope I've helped!
8 0
3 years ago
Write a story that would use the following equation 12r = 156 to satisfy the story.
Eddi Din [679]
12r=156

Answer r=13

it will help you
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Help please! write an expression that shows how to convert kilograms to grams
Irina18 [472]

Kilo is the unit prefix for multiplication by one thousand. Therefore, a kilogram, or kg, is equal to one thousand grams. To convert grams to kilograms, you simply have to multiply the number of kilograms to grams.

So, for example, if you had 16.24kg of a compound, it would equal:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The amount $4.50 is 6 of what price
    6·1 answer
  • An airplane on autopilot took 7 hours to travel 4,914 kilometers. What is the unit rate for kilometers per​ hour?
    14·1 answer
  • (19x^2+12x+12)+(7x^2+10x+13)
    9·2 answers
  • Defined by distinct lines which intersect at right angles and at exactly one point.
    11·1 answer
  • Six more than the quotient of a number and 2 is equal to 8
    14·1 answer
  • La señora Alcántara realiza una compra en el supermercado fortuna, ella solo tiene 12,400 pesos ,compra varios artículos y su co
    9·1 answer
  • A suit is on sale for $378 which is 28% less than the regular price. what is the regular price?
    15·1 answer
  • Which is a complete list of factors of each term in the expression 16 a + 18 a b?
    9·2 answers
  • If you are framing a photo that is 4in by 7 in, and you want the frame to be the same width all around, and the total area of th
    14·1 answer
  • A department store is having a sale.All jeans are on sale for 15% off.if a pair of jeans originally cost $115.00,what is the sal
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!