1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kolezko [41]
3 years ago
12

you can buy 8 apples at the quick market for $1.45 you can buy 6 of the same apples at stop and save for $1.22 witch place is be

tter to buy?
Mathematics
1 answer:
Nataliya [291]3 years ago
6 0

Answer:

The quick market (8 apples for $1:45)

Step-by-step explanation:

To see how much money it is for a single apple, you divide the price by the number of apples.

$1.45 divided by 8 is $0.18

$1.22 divided by 6 is $0.2

Therefore, you can buy the apples for a cheaper price at the quick market.

You might be interested in
Will mark as Brainliest.
Brilliant_brown [7]
2a^4+5a^3-13a^2+19a-28
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Every week, Judy goes to the supermarket and buys the following: $5$ carrots at $\$1$ each, $3$ bottles of milk at $\$3$ each, $
Flauer [41]

Answer:

She spends $30 in total.

Step-by-step explanation:

Suppose that you buy X units of a given product with a price Y, then the total cost here is X*Y, with this we can solve our problem:

Every week Judy buys:

5 carrots, at $1 each, so she spends 5*$1 = $5 in carrots.

3 bottles of milk at $3, so she spends 3*$3 = $9 in milk bottles.

2 pineapples at $4 each (but the pineapples are at half price, so this week the pineapples cost $4/2 = $2), so she spends 2*$2 = $4 in pineapples.

2 bags of flour at $5 each, so she spends 2*$5 = $10 in flour.

1 giant container of ice cream, she spends $7 on it.

So the total money that she speends is:

$5 + $9 + $4 + $10 + $7 = $35

And she has a coupon for $5 in any order equal to or larger than $25, his order is larger than $25, so she can use the coupon.

So she will spend a total of $35 - $5 = $30

She spends $30 in total.

3 0
3 years ago
Round 18.194 to the place named tenth hundred ones
Novay_Z [31]

tenth place: 18.2

hundredth place: 18.19

one place: 18

tens place: 20

hundred place: 0

I didn't know which one you needed so I did a bunch

6 0
3 years ago
a 9ft ladder is placed 4.5 feet from the base of a wall. How high up will the ladder reach? Round to the nearest hundredth.
spin [16.1K]

Answer:

\huge\boxed{7.79 \ \text{feet}}

Step-by-step explanation:

We know that we have a 9 foot long ladder resting upon a wall, with an unknown height, but the ladder is 4.5 feet away from the wall.

This can be represented as a triangle, where x is the unknown side.

    |\

    |  \

x   |    \      9

    |      \

    |        \                  

    |_____\

    4.5

We can use The Pythagorean Theorem to find the value of x. The theorem states that a^2+b^2=c^2, where a and b are the lengths of the legs and c is the length of the hypotenuse.

However, we already know the hypotenuse and one leg. Therefore we can substitute inside the equation to find the missing value.

a^2 + 4.5^2 = 9^2\\\\a^2 + 20.25 = 81\\\\a^2 = 60.75\\\\a \approx 7.79

Hope this helped!

7 0
3 years ago
Teams of 4 are competing in a 1/4 mile relay race. Each runner must run the same exact distance. What is the distance each teamm
PSYCHO15rus [73]


As we know 1/4 mile = 402.336 m

So, 402.336 ÷ 4 = 100.584 m

100.584 m = 0.0625 mile or 1/16 mile


Hope it helps you

Please mark me as Brainsliest


4 0
3 years ago
Other questions:
  • the pattern below follows the rule "starting with a value of 3, every consecutive row has a value that is 2 less than twice the
    13·1 answer
  • Which is the better buy? circle it<br> $5.00 for 4 mangoes<br> $6.00 for 5 mangoes
    11·2 answers
  • An equilateral triangle has an altitude length of 27 feet. Determine the length of a side of the triangle
    15·1 answer
  • Why is it important to measure perimeter and area
    10·2 answers
  • in 2016 the cost of 2 oz of pure gold was $2,640 complete the double number line to show the cost for 1, 3, and 4 oz of gold​
    11·1 answer
  • Please help, if explained i’ll give brainlest, please be serious thank you. this is due in 30 minutes.
    9·2 answers
  • The speed of light is 3 × 108 meters per second. It take 1.82 × 102 seconds for light to reach Mars. What is the distance, in me
    7·1 answer
  • Pls help me this was due a long time ago ❤️
    6·1 answer
  • 5 cm
    9·1 answer
  • A dance class consists of 22 students, of which 10 are women and 12 are men. if 5 men and 5 women are to be chosen and then pair
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!