1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zysi [14]
3 years ago
13

You bought a magazine for $3 and five notepads. You spent a total of $28. How much did each notepad cost

Mathematics
1 answer:
rosijanka [135]3 years ago
6 0
$5. Subtract the cost of the magazine, $3, from the total cost, $28. Now you have $25 then you divide it by the amount of notebooks you have.
You might be interested in
Jonas purchased a new car for $18,000. Each year the value of the car depreciates by 40% of its value the previous year. How muc
Jet001 [13]

Answer:

It would be worth $5,040 after 7 years

Step-by-step explanation:

Multiply 40% by 7 and get 280, then turn it into a percent, .280, finally multiply it by $18,000 to get $5,040

4 0
3 years ago
Two groups of hikers leave the same camp heading in opposite directions. The first group travels 4 miles north and 3 miles east.
SCORPION-xisa [38]

Answer:

The first groups travels 7 miles total, and the second group travels 7 miles in total also

Step-by-step explanation:

They are completely equal

5 0
3 years ago
A number - _______ = previous number
leva [86]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

When we substract 1 from any number then will get just previous number.

Example :

Let any number 17

17-1 =16

16 is the just previous number of 17

Therefore, A number -1 = previous number

Answer will be 1

6 0
2 years ago
Which is greater .13 or .3
Ray Of Light [21]

Answer:

.3 is greater.

Step-by-step explanation:

.13

.3 or .30

These are the same, and obviously .30 is larger than .13.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Classify the angle pair using all names that apply
Nesterboy [21]

Answer:

Vertical and supplementary

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What’s is the answer to b+4=2.4
    12·2 answers
  • 13) To finanace her first car, Maria takes out a
    12·2 answers
  • X-2&gt;2x+12 <br> solve for x
    9·1 answer
  • What are the solutions of this graph? *
    11·1 answer
  • PLEASE HELP thank you very much
    6·1 answer
  • A home improvement store buys snow shovels from a supplier for $8.50. The day before a snowstorm the store manager marks up the
    9·2 answers
  • What is the unit price of cheese if 1.6 pounds cost $14.40?
    13·2 answers
  • I’m struggling with my delta math
    7·1 answer
  • Anyone know what 68010+01410 is ​
    13·1 answer
  • Jasper wants to buy 4kilograms of nails and 4kilograms of standard washers .How much will hespend? rivets $0.69 per kg​ nails $0
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!