1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kow [346]
3 years ago
13

The bill at a restaurant came to $136.40 the patrons decide to leave a 15% tip what was the total tip including the bill

Mathematics
1 answer:
iogann1982 [59]3 years ago
3 0
Answer: $156.86

Step by Step:

136.40 x .15 = 20.46

136.40 + 20.46 = 156.86
You might be interested in
Please help me with this
Maurinko [17]

Answer:

C and E I think

Step-by-step explanation:

They both represent taking number of people, or population

8 0
3 years ago
Can someone help me please
MrMuchimi

Answer:

is it from a textbook

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Evaluate the function f(x)= -2x +1 for f(3). <br><br> A)-5<br> B)6<br> C)7<br> D)10
pantera1 [17]
<span>f(x)= -2x +1 for f(3)

f(3) = -2(3) + 1 = -5

answer
</span><span>A)-5</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
9/2 divided by 1/4= ? in simplest form
Allisa [31]

Answer: 18

<u>Do Keep Change Flip (KCF)</u>

Keep: 9/2

Change: ÷ into ×

Flip: 1/4 into 4/1

Your new problem should be 9/2×4/1

<u>Multiply</u>

9/2×4/1=36/2

36/2=18

Final Answer: 18

7 0
3 years ago
57. J(0,5), K(0, 0), L(-2, 0), P(4,8), Q(4,3), R(6, 3)
mihalych1998 [28]

Answer:

what you need

Step-by-step explanation:

sbbrma asks dmahh aos. Dan doss TNT saobe Dan dndjd f fjdhej f coapshf f xkslshd d xls HD x jams fnf

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Harry's parrot is 11 years older than his cat.
    10·1 answer
  • Help with math. Thanks!
    9·1 answer
  • You roll one 6sided dle, what is the probability of getting a 3, given that you know the number is odd?
    13·2 answers
  • (2x+23) simplify that
    12·1 answer
  • Which table(s) show x and y in DIRECT PROPORTION
    13·2 answers
  • 10 The price of a second-hand car is $6975.
    6·1 answer
  • If 4x - 9 = 35,<br> find the value of 6x + 4
    15·2 answers
  • If a 16 ounce box of pasta costs $1.39, what is the unit price?
    9·1 answer
  • Note: Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided. The rational function h
    8·1 answer
  • Someone pls help me I turn this in today the answer is there I just need to show work pls help me​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!