1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vesna [10]
2 years ago
12

What is the value of x in the equation -2/9x = 2/5?

Mathematics
1 answer:
rewona [7]2 years ago
3 0
Is the letter B, I hope I help you.
You might be interested in
watermelons cost $.39 per pound at a local market. Kent’s watermelon cost between $4.00 and $5.00. What are the possible weights
faust18 [17]

4/.39=10.26 lbs.


5/.39=12.83 lbs.

The melons are between <u>10.26 & 12.83 lbs</u>.

:)

5 0
3 years ago
A dog is on a 5 ft leash staked to the ground. If he can rotate around the stake, forming a circle, what is the area of the gras
Zanzabum

Answer:

78.5 ft²

Step-by-step explanation:

In this situation, the dog's 5 ft leash is the radius of the circle that he forms.

So, the radius is 5.

Use the area formula, A = \pir². Plug in 5 as r, and 3.14 as \pi

A = \pir²

A = (3.14)(5²)

A = (3.14)(25)

A = 78.5

So, the area of the grass he can cover is 78.5 ft²

7 0
2 years ago
Is -6/7 in decimal form'
Anuta_ua [19.1K]
6/7 is in fraction format . . . for it to be in decimal format it would be 0.8571 . . .
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the process of using a line over the repeating digits of a decimal ​
mixer [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help!!<br><br> Find the rate of change of the distance…
ohaa [14]

Answer:

I can’t see it can you take a clear picture

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • at an ice cream shop, thirty cups of ice cream costs $105. what is the cost of one cup of ice cream? what is the cost of 18 cups
    15·2 answers
  • What is the probability of rolling a multiple of five
    7·2 answers
  • If Target Corp. (TGT) recently earned a profit of $6.07 earnings per share and has a P/E ratio of 16.5. The dividend has been gr
    6·1 answer
  • What is the expression (a^2+b^2)^2 is equivalent to
    5·2 answers
  • Mia ran around 0.10 of the school track. Sam ran around 0.5 of the playground. Sam says he ran farther. With the information giv
    15·2 answers
  • A sports ball has a diameter of 20 cm. Find the volume of the ball and select the correct units. Round your answer to 2 decimal
    9·1 answer
  • What is the degree when all sides of a triangle is added?
    11·2 answers
  • Convert the following: 143 oz = g = kg
    7·1 answer
  • Graph each function and determine the y-intercept, then use the graph to determine the approximate value of the given expression
    6·1 answer
  • 8. Rachel and Sabine belong to different local gyms. Rachel pays $35 per month and a one-time
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!