The nephew would need to use division to isolate x giving him $66.50 to spend
I believe the answer is 4 if you need an explanation then reply to me!
Answer:
the shaded area is 26, the non-shaded area 16
Step-by-step explanation:
The red shaded lines had numbers as well so I add all of them up.
The non-shaded lines didn't have a number, but the bottom had the same length of the top line so therefore your answer is 26 for Shaded, and 16 for non-shaded.
Hello! My name is Chris and I’ll be helping you with this problem.
Date: 9/27/20 Time:
Answer:
x = -1
Explanation:
Step 1: Simplify both sides of the equation.
−2(x+3)=−4(x+1)−4
(−2)(x)+(−2)(3)=(−4)(x)+(−4)(1)+−4(Distribute)
−2x+−6=−4x+−4+−4
−2x−6=(−4x)+(−4+−4)(Combine Like Terms)
−2x−6=−4x+−8
−2x−6=−4x−8
Step 2: Add 4x to both sides.
−2x−6+4x=−4x−8+4x
2x−6=−8
Step 3: Add 6 to both sides.
2x−6+6=−8+6
2x=−2
Step 4: Divide both sides by 2.
2x = -2
/2 /2
x=−1
I hope this helped answer your question! Have a great rest of your day!
Furthermore,
Chris
Answer:
To purchase 4 pairs of jeans at Fashion for all would cost you $52, while buying 4 pairs of jeans from designer pants would cost $104.
Step-by-step explanation:
Fashion for all jeans:
1=13
2=26
3=39
4=52
Designer jeans
1=26
2=52
3=78
4=104