1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irina [24]
3 years ago
15

Need help on proportions question urgently!!!!!!

Mathematics
1 answer:
Masteriza [31]3 years ago
5 0

Answer:

SSS~

RQP

Step-by-step explanation:

36/15 = 2.4

48/20 = 2.4

72/30 = 2.4

Triangles are similar by SSS~.

triangle JKL is similar to triangle RQP

You might be interested in
Ann had 45 fliers to post around town. Last week, she posted 2/3 of them. She posted 1/3 of the remaining fliers. How many flier
Bess [88]

Answer:

48

Step-by-step explanation:

(1/4)16 = 4

48-32-4 = 12 still not posted

checking

32 + 4 + 12 = 48 CHECKS!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
ASAP PLZ
Nimfa-mama [501]

As per the problem

The chemicals in my swimming pool use a ratio of 5 tablets of chlorine for every 14 days.

we have been asked to find

Which ratio shows the number of chlorine tablets needed for 42 days?

Since for each 14 days the number of tablets required is 5

So if you multiply the number of days by some number then, we will have to multiply the number of tablets required by the same number.

So When number of days=14*3=42\\

Then the number of tablets required for 42 days is =5*3=15\\

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following is NOT an integer? A. 8/2 B. 1/4 C. 0 D. -5​
vovangra [49]

Answer:

B. 1/4

Step-by-step explanation:

Even though A is a fraction it is also an integer (4)

6 0
2 years ago
What is the slope of the line that contains the points (12, 17) and (-8, -17)?
kherson [118]

Answer:

1 7⁄10 = m

Step-by-step explanation:

m = -y₁ + y₂\-x₁ + x₂ → -17 - 17\-12 - 8 >> 1 7⁄10

-34 -20

I am joyous to assist you anytime.

3 0
3 years ago
Andy bought 4 hamburgers snd 2 milkshakes for $13.50. Danny bought 3 hamburgers and 1 milkshake for $9.25. What cost of a hambur
Molodets [167]

A hamburger costs $2.5 and a milkshake costs $1.75

Step-by-step explanation:

  • Step 1: Form equations from the given details. Let cost of 1 hamburger be H and cost of 1 milkshake be M.

   4H + 2M = 13.50 ------ (1)

&  3H + 1M =   9.25 ------ (2)

  • Step 2: Multiply eq(2) with 2 to make coefficients of M equal.

   6H + 2M = 18.50 ------- (3)

  • Step 3: Subtract eq(3) from eq(1)

⇒ - 2H = - 5

⇒ H = $2.5

  • Step 4: Substitute value of H in eq(2) to find M.

⇒ 3 × 2.5 + M = 9.25

⇒ 7.5 + M = 9.25

⇒ M = $1.75

4 0
3 years ago
Other questions:
  • At dominique's donuts the number of donut holes in a bag can vary. help dominique find the mode.12,10,10,10,13,12,11,13,10
    12·1 answer
  • Find the distance between the two points -2,2 and 2,-1. Show your work​
    5·1 answer
  • Which is greater 0.8 or 3/4
    13·2 answers
  • I need help finding the weather it is continuity or not
    15·1 answer
  • How to do this problem
    14·1 answer
  • Which expression is equivalent to 8a + 14?
    5·2 answers
  • Answer correctly, will mark brainliest answer !!!
    10·1 answer
  • To win a basketball game , one team scored 106 points. They made a total of 39 two-pointers and three-pointers.How many of the b
    6·1 answer
  • When x is between -4 and -1, is the function increasing or decreasing
    6·1 answer
  • The spending limit on John's credit card is given by the function f(t) = 15,000 + 1.57, where x is his monthly income. 1-13) $60
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!