1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Whitepunk [10]
3 years ago
6

A 3-kilogram bag of carrots costs $2.71. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

Mathematics
1 answer:
MissTica3 years ago
4 0

Answer:

The unit price is $0.90.

Step-by-step explanation:

$2.71 divided by 3 = 0.9033333333333.

Rounded equals: $0.90.

You might be interested in
Emma, Brandy, and Damian will cut a rope that is 32.8 feet long into 3 jump ropes. Each of the 3 jump ropes will be the same len
Zolol [24]

Answer:

10.93 is your answer bud

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
14. Which of the following is not a true statement about the scatter plot above?
harina [27]

Answer:

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Math in the real world
TEA [102]
Try rctanguular prism i think it is that
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLSSSSSSS HELPPPPPPP I WILL GIVE BRAINLIESTTTTTTTTTT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!PLSSSSSSS HELPPPPPPP I WILL GIVE BRAINLIESTTTTTTTTTT!!!
Lostsunrise [7]

Answer:o,kl,,k,

Step-by-step explanation:,,,k,

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A measure of ________ for a numerical data set describes how its values vary with a single number
uysha [10]
The answer is variation.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Identify all values, if any, in the data set that would be considered outliers when creating a modified boxplot. 71 74 78 79 79
    14·2 answers
  • What's The Value Of X If X =3squared ?
    12·1 answer
  • Can someone help me on these two questions please for 86 points and i'll award someone the brainiest
    14·2 answers
  • (X+2y)(x-2y) how do I solve this
    12·1 answer
  • Please help me, its due today!!!
    6·1 answer
  • Dostaniecie 5 gwiazdek i serce a może nawet naj jak odpowiecie na następujące pytanie: wypisz pięć kolejnych różnic od 0
    10·1 answer
  • Very confusing not sure
    14·1 answer
  • -5=x/3minus 8 whats the answer
    8·2 answers
  • Need help with 10, 11, and 12. Need help fast!!
    7·1 answer
  • Craig went bowling with $25 to spend. he rented shoes for $5.00 and paid $4.00 for each game. What was the greatest number of ga
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!