1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Whitepunk [10]
2 years ago
6

A 3-kilogram bag of carrots costs $2.71. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

Mathematics
1 answer:
MissTica2 years ago
4 0

Answer:

The unit price is $0.90.

Step-by-step explanation:

$2.71 divided by 3 = 0.9033333333333.

Rounded equals: $0.90.

You might be interested in
Ryan is building a deck he want the length to be 10 feet and the width to be 5 feet wide what is the area of the deck Ryan is bu
KIM [24]

Answer:

I think the área is 50

Step-by-step explanation:

because 10x5=50

4 0
2 years ago
The Iditarod sled dog race extends 1049 miles from Anchorage to Nome. If a musher is twice as far from Anchorage as from Nome, h
Alexxandr [17]
262 and a quarter miles
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How tall is the flagpole?
Fudgin [204]
51 ft is the answer

Explanation

The hight of the man divided by the hight of school ( which is unknown )

Equal

The length of the shadow of the man divided by the shadow of the school

Cross multiplication and find the value of unknown x which is 51... and ya
4 0
2 years ago
Evaluate the expression for x = 3 y= 1/3 and z= 5. 12 x - 3y over 4 x - Z​
Zepler [3.9K]

Answer:

35.786

12(3) - 3(1/2)/4(3) - 5

This is then further simplified to:

36 - 1.5/7

And when you divide 1.5 by 7, the number (rounded) is .214.

Thus, subtract, and gain the final answer of 35.786.

Hope this helps!

Step-by-step explanation:

Can you please mark me brainliest

6 0
3 years ago
In which of the following expressions does the number 24 fill in the blank so that the equation is true? Select all that apply.
S_A_V [24]
The answer is A, B, and D
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • -3z = -21 <br> Help me pliss
    15·2 answers
  • This question too please
    9·2 answers
  • Geometry help #29 please help
    10·1 answer
  • 6÷2(1+2)whats the answer
    9·2 answers
  • The sum of two consecutive cube numbers is 341. Work out the two numbers. (2 marks)
    8·1 answer
  • Which is heavier: a ton of bricks or a ton of feathers (My points I still have 1600 points to gooo)
    14·2 answers
  • Guuys heeelppp asaaaaaap​
    6·2 answers
  • Factor the trinomial 5x2+16x+12
    10·1 answer
  • What is the equation of the line perpendicular to y=1/2x+6 that passes through points 4,1
    11·1 answer
  • Just need help with the last one plsss :)))
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!