1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pepsi [2]
2 years ago
7

If 8 oranges cost $10.40, how many oranges can be bought for $33.80​

Mathematics
2 answers:
love history [14]2 years ago
5 0

Answer:

24 if you can only buy it for every 8 bananas, but 26 if you can pay 1/8 of 10.40 for every banana

Step-by-step explanation:

MrMuchimi2 years ago
5 0

Oranges bought at ₹10.4 = 8
Oranges bought at ₹1 =8/₹10.4
Oranges bought at ₹33.8 = 8/₹10.4 × ₹33.8
= 26

Ans= 26 oranges
You might be interested in
To make curtains for a living room window for a customer, you will need three pieces of fabric in the following lengths: 3 feet,
Tanzania [10]
Total length of fabric is: 3 + 3 + 5 = 11 feets
6 0
3 years ago
Need help finding out something, refer to picture
Alja [10]

Answer:

He made a mistake in the second line.

Step-by-step explanation:

He factored out x out of 6-2x and 5+4x, which is not possible because there is not an x in both 6 and 5.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Cisco wants to purchase three items at the sporting goods store. The items he wants to buy are football pants for $21.99, footba
Sergeeva-Olga [200]

Answer: \$73.43

Step-by-step explanation:

According to the information provided in the exercise, the prices of each item he wants to purchase in the sporting goods store are:

Football\ pants=\$21.99\\\\ Football\ pads=\$25.95\\\\Football\ cleats=\$25.49

Therefore you need to add these prices to solve this exercise. The sum will be the total cost for these three items.

You get that the sum is:

Total\ cost=\$21.99+\$25.95+\$25.49\\\\Total\ cost=\$73.43

Then, the three items that Cisco wants to purchase will cost $73.43.

8 0
3 years ago
Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram
Bas_tet [7]
Do 27 divided by 4 1/2 or 4.5. That will be your answer. Let me know if this helps!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Planes X and Y are perpendicular. Points A, E, F, and G are points only in plane X. Points R and S are points in both planes X a
marusya05 [52]

Answer:

Planes EA and FG

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you graph equations
    5·1 answer
  • Please need help asap!!
    12·2 answers
  • leila made $182 for 13 hours of work. at the same rate, how much would she make for 11 hours of work?
    10·2 answers
  • Enjoy borrowed $1500 from her parents for car repairs. She plans to take 10% of her 450 weekly income to pay them back. At the i
    9·1 answer
  • The probability that an event will occur is 1/4. Which of the following best describes the likelihood of the event occurring?
    7·2 answers
  • What divided by 5 equals 7
    6·2 answers
  • Write -0.89 as a fractions.
    11·2 answers
  • What expression represents a factorization of 28a + 40ab
    15·1 answer
  • Please help meeee like right nowww
    15·1 answer
  • Which day and time represents the best predicted time during this week to explore the tide pools in Point Loma?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!