Answer:
see below
Step-by-step explanation:
m<Q: 360-68-71-124= 97 degrees
m<Y: 360-95-46-74=145 degrees
m<K: 360-49-89-72=150 degrees
m<R: 360-98-65-69=128 degrees
m<C: 360-77-123-86=74 degrees
m<X: 360-135-105-67=53 degrees
m<T: 360-66-114-92=88 degrees
m<F: 360-146-91-75=48 degrees
Answer: $4.50 for 9 apples
Step-by-step explanation: To find out how much it is for 1 apple, we need to find the unit price of 1 apple which is the cost per apple.
Since we know that it costs $4 for 8 apples, to find the cost for 1 apple, we need to divide 8 into $4 or 4 divided by 8 which is 0.5 of 50 cents per apple.
Since we know that it costs 50 cents per apple, to find the cost for 9 apples, we will need to multiply .50 by 9.
(.50) (9) = 4.50
Therefore, it will cost $4.50 for 9 apples.
Answer:
Step-by-step explanation:
The ratio of the angle is how the angle relates to each other. Let's say that we try to relate Angle A, B, C and get 1 : 3 : 5. That means Angle B is three times Angle A and Angle C is 5 times Angle A
Thus we get the equation:
A
B = 3A
C = 5A
A + B + C = 180, since all the angles of the triangle is equal to 180 degrees
A + 3A + 5A = 180
9A = 180
A = 20 --> B = 3A = 60 --> C = 5A = 100
So Angle A is 20 degrees, Angle B is 60 degrees, and Angle C is 100 degrees.
Hope that helps!
The result of the product of (0.36) and (0.53) is 0.1908
<h3>How to determine the product</h3>
The product expression is given as:
(0.36) * (0.53)
Rewrite the product as follows:

Expand the product

Expand

Evaluate the sum

See attachment for the area diagram of the product
Read more about products at:
brainly.com/question/10873737