1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nikdorinn [45]
2 years ago
15

Use the distributive property to expand the expression below. 6(2a – 3) = [?]a - [ ]

Mathematics
1 answer:
Marysya12 [62]2 years ago
6 0

Answer:

12a - 18

Step-by-step explanation:

6 x 2 = 12 (then add the "a" = 12a

6 x 3 = 18

put the minus in the middle then get

12a- 18

You might be interested in
The slope of the line that passes through the points (-2, -3) and (8, -3) is....
andre [41]

Answer:

<h2>Zero</h2>

Step-by-step explanation:

\mathrm{Slope}=\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}\\\\\left(x_1,\:y_1\right)=\left(-2,\:-3\right),\:\\\left(x_2,\:y_2\right)=\left(8,\:-3\right)\\\\m=\frac{-3-\left(-3\right)}{8-\left(-2\right)}\\\\m=0

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Almond trees yield 12 pounds per acre and macadamia nut trees yield 8 pounds per acre. Suppose Pippa's farm has a acres of almon
Thepotemich [5.8K]

The answer is C. 12a + 8m = 250

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Charles wants to determine which car is the fastest. The actual speed of four cars is shown below: Car A B C D Speed (in km/h) 6
marysya [2.9K]

it would be car d because of what the time was on the chart (i did the test and it was correct)

5 0
3 years ago
Please help with number 3!! I can’t figure it out.
FrozenT [24]

Answer:

Gabe worked 65, Abe worked 62 and Babe worked 69.

Step-by-step explanation:

Let Gabe = x

Therefore, Abe worked: x-3 and Babe worked x+4

So,

x+(x-3)+(x+4)=196

3*x+1=196

3*x=195

x=65

Then,

x-3= 62

x+4=69


8 0
2 years ago
How many tens are in 700?
scoray [572]

Answer:

70

Step-by-step explanation:

700 / 10 = 70

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A restaurant offers four sizes of pizza, two types of crust, and eight toppings. How many possible types of pizza with one toppi
    9·1 answer
  • H= -16t^2+4+18t What is the meaning of 4 in this function
    6·1 answer
  • Y and x have a proportional relationship, and y = 12 when x = 5. What is the value of y when x = 8?
    15·1 answer
  • A taxi ride costs $3 plus $2.50 per mile. Write and graph and equation in two variables that represents the total cost of a taxi
    7·2 answers
  • Solve for x. 3x - 1 = 20 -7 -19/3 19/3 7
    5·1 answer
  • Which graph represents a quadratic function with a vertex at (0, 0)? On a coordinate plane, a parabola opens up. It goes through
    6·2 answers
  • Points guys the first person to comment gets brainlest 25 points btw
    10·1 answer
  • vvfootnav goRight" data-bind="click: function() { if(this.NextObjectType &amp;&amp; this.NextObjectType.indexOf('A') === 0){ doc
    14·2 answers
  • A 6-pack of light bulbs costs $7.38. What is the unit price?
    14·1 answer
  • Measurement of missing angle?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!