1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anvisha [2.4K]
3 years ago
9

A physical count of supplies on hand at the end of May for Masters, Inc. indicated $1,250 of supplies on hand. The general ledge

r balance before any adjustment is $2,100. What is the adjusting entry for office supplies that should be recorded on May 31?A)Debit Supplies Expense $1,250 and credit Supplies $1,250.B)Debit Prepaid Supplies $850 and credit Supplied Expense $850.C)Debit Supplies Expense $1,250 and credit Supplies $2,100.D)Debit Supplies $1,250 and credit Cash $1,250.E)Debit Supplies Expense $850 and credit Supplies $850.
Business
1 answer:
AfilCa [17]3 years ago
4 0

Answer:

E)Debit Supplies Expense $850 and credit Supplies $850.

Explanation:

The inventory/supplies balance at the end of the period in which a count was conducted has to be adjusted to reflect the amount of stock/supplies available at the end of the period.

Given that the count indicates that there are $1,250 of supplies on hand and the book balance is $2,100,

The difference is

= $2,100 - $1,250

= $850

Entries required

Debit Supplies Expense $850

Credit Supplies $850.

You might be interested in
Dozier Company produced and sold 1,000 units during its first month of operations. It reported the following costs and expenses
Airida [17]

Answer:

Explanation:

Hi, I have attached the full question as images below

Total Product Cost = ($70,000 + $35,500 + $43,700) ÷ 1,000 = $149.20

Total Period Cost = $30,600 + $29,300 = $59,900

Total Direct Manufacturing Cost = $70,000 + $35,500 + $15,400 = $120,900

Total Indirect Manufacturing Cost = $28,300

Total Manufacturing Cost  = $70,000 + $35,500 + $43,700 = $149,200

Total Non Manufacturing Cost = $30,600 + $29,300 = $59,900

Total Conversion Cost = $35,500 + $43,700 = $79,200

Total Prime Cost = $70,000 + $35,500 = $105,500

Total Variable Manufacturing Cost = $70,000 + $35,500 + $15,400 = $120,000

Total Fixed Costs = $25,200 + $18,400 + $28,300 = $71,900

Variable Cost per unit = ($70,000 + $35,500 + $15,400 + $12,200 + $4,100) ÷ 1000 = $137.20

Incremental manufacturing cost = ($70,000 + $35,500 + $15,400) ÷ 1,000 = $120.90

5 0
3 years ago
Personal Accents, Inc., (PAI) is a publicly held company that specializes in selling a variety of skin- and hair-care products.
Ilya [14]

Answer:

The answer is option “d” – selling PAI stock short.

Explanation : Short selling should be done only when the share prices are expected to fall. In this case PAI stocks are set to rise in a gradual manner and short selling will lead to losses.

8 0
3 years ago
_______is the practice whereby a foreign producer intentionally sells its products in the United States for less than the cost o
Sonja [21]

Predatory Pricing is the practice whereby a foreign producer intentionally sells its products in the United States for less than the cost of production to undermine the competition and take control of the market.

<h3><u>Explanation:</u></h3>

hen there is a situation in the market whereby the products are sold at a cost very low than the cost of other suppliers refers to the predatory pricing. When predatory pricing is practiced then the suppliers with lower price will alone survive in the market making all the other suppliers to forcefully leave the market.

This kind of act is illegal. This is because predatory pricing will eradicate the competition. The main aim of this type of pricing is to eliminate the small business from the market. In the given scenario, a foreign producer is selling its products intentionally at lower price in U.S for the lower cost than the cost of production and takes the market to its control which is an example of Predatory Pricing.

4 0
3 years ago
Share an example from your life where you had to make a choice knowing that you are giving up opportunities for doing or gaining
Alik [6]

Explanation:

I would have to give up my dream of getting an economics degree because I felt that an economics degree would give me a more stable future. My parents always believed that, after finishing my education, I should pursue my acting career.

I'd make another choice, since I'm happy with my job now. If I choose to perform, I should have struggled a lot.

Consumers C make decisions because each action has a risk cost. You can't do two things at the same time and must choose one.

Individual producers / nations must choose what they are to produce, how they are to produce and how much they are to produce, as their resources are limited and their alternatives are being applied.

7 0
3 years ago
Suppose investors can earn a return of 2% per 6 months on a Treasury note with 6 months remaining until maturity. The face value
Katena32 [7]

Answer:

Price of treasury bill = $9,803.92

Explanation:

<em>The price of the treasury note would be the present value of the future receivable on maturity discounted at the rate of return of 2% per six-month.</em>

The formula is FV = PV × (1+r)^(n)

PV = Present Value- ?

FV - Future Value, - 10,000

n- number of years- 1/2

r- interest rate - 2%

PV = 10,000 × (1.02)^(-1)

PV = 9,803.92

Price of treasury bill = $9,803.92

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Talbot purchased a laptop for $1,500 and a television for $1,300. The laptop is used solely for business and the television sole
    13·1 answer
  • During the accounting​ period, office supplies were purchased on account for $ 3 comma 000. A physical​ count, on the last day o
    9·1 answer
  • How is going public a way to secure capital without going into debt? Name a company that has held an IPO.
    7·1 answer
  • Center City enacts an ordinance that imposes a jail term, without a trial, on all contractors who solicit business without a cit
    9·1 answer
  • Dunwich is a small village; in 2014, its GDP was $10,000 and its population was 10 people. In 2015, GDP in Dunwich decreased to
    7·1 answer
  • Barton Corporation acquires a coal mine at a cost of $1,500,000. Intangible development costs total $360,000. After extraction h
    7·1 answer
  • One bag of flour is sold for $1.00 to a bakery, which uses the flour to bake bread that is sold for $3.00 to consumers. A second
    15·1 answer
  • If consumers really like an ad, __________. Group of answer choices their involvement in processing the ad may decrease classica
    14·1 answer
  • Suppose the demand curve for a product is given by Q = 11 - 2P + 3Ps Where P is the price of the product and Ps is the price of
    13·1 answer
  • A company produces 500 microwave ovens per month, each of which includes one electrical circuit. The company currently manufactu
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!