1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna007 [38]
2 years ago
11

Mackenzie is deciding between two parking garages. Garage A charges an initial fee of $12 to park plus $5 per hour. Garage B cha

rges an initial fee of $6 to park plus $6 per hour. Let A represent the amount Garage A would charge if Mackenzie parks fort hours, and let B represent the amount Garage B would charge if Mackenzie parks for t hours. Write an equation for each situation, in terms of t, and determine the hours parked, t, that would make the cost of each garage the same
Mathematics
1 answer:
Lady_Fox [76]2 years ago
7 0

Answer:

A=5t+12

B=6t+6

At 6 hours, both equations equal $42.

You might be interested in
Solve the equation: 10^5÷10^3 = _____
KIM [24]

Answer:

100

Step-by-step explanation:

10^5= 100,000

10^3= 1,000

100,000÷1,000= 100

3 0
2 years ago
Can you help me please ​
Mekhanik [1.2K]

Answer:

-3

1.1 ×10

Explanation: when you divide it it comes to .0011

and with significant figures you move the decimal over until it is right after the first number that is not zero. so that would change .0011 to 1.1

also with significant figures if you move the decimal to the right you exponent by the 10 will be negative and if you move it to the left it will be positive. so I. this case we are moving g to the right 3 digits so our exponent will be negative 3.

and because the answer is still really. 0011 you multiply

-3

1.1 × 10

5 0
2 years ago
Question is attached!​
wel

Answer:

what are the answer

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which one on these natural resources is nonrenewable?
wlad13 [49]

Answer:

B.) I think it is B because sunlight is renewable, so is corn and sugarcane. Which leaves the odd one out.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jayce and Rylee are selling candy bars for a school fund raiser. Rylee sold 84 candy bars and raised $210. If Jayce raised $70 h
SOVA2 [1]
Jayce sold 28 bc $210/84 bars = $2.50 per bar. $70/2.50 = 28 bars
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Ronald is changing the shape of his backyard from 100 feet long by 22 feet wide to a square that has the same area. What is the
    7·2 answers
  • A child is sitting in a tree 8 ft off the ground. A raccoon is sighted 6.5 ft away from the base of the tree. What is the angle
    6·2 answers
  • A scientist measured the wavelength of an X-ray as 0.0000000065 meters. ​ ​Write the number in scientific notation.
    5·1 answer
  • An irrational number in-between 7.7 and 7.9
    5·1 answer
  • Help<br> kiloikuhgrfdsxdcfgbhujolp0;polk
    15·1 answer
  • Graph r &lt; – 4 orr &gt; 3?
    14·1 answer
  • Plz help 50 point for it
    13·2 answers
  • the center of a clock is at (0.0) in a coordinate system, and the minute hand is 10 inches long. Find the approximate coordinate
    6·1 answer
  • Find the value of x.<br> (4x + 5)<br> E(7x<br> (4x + 10)<br> (5x - 5)-&gt;C<br> (6x + 10)
    15·1 answer
  • Pls help find the sum thank you
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!