1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
chubhunter [2.5K]
3 years ago
9

A car speeds up from 8.50 m/s to

Mathematics
1 answer:
Ann [662]3 years ago
4 0
First we need to subtract 8.50 from 22.2 we get 13.7. Then once we divide 13.7 by 3.84 we get 3.57. Which should be the answer.
You might be interested in
Fill in the table using this function rule.<br> y = 5x+4
olya-2409 [2.1K]
No idea man

Explanation: I don’t man I just wang pints
3 0
3 years ago
Which ordered pair in the form (x, y) is a solution of this equation?
laiz [17]

Answer:

Substitute the x and y values from the ordered pairs into the equation, one by one, until both sides of the equation are equal.

Step-by-step explanation:

A. (-2,-3)

3 * (-2) - 4 * (-3) = 21

-6 + 12 = 21

6 = 21 <u>not equal</u>

B. (0,7)

3 * 0 - 4 * 7 = 21

0 - 28 = 21

- 28 = 21 <u>n</u><u>o</u><u>t</u><u> </u><u>e</u><u>q</u><u>u</u><u>a</u><u>l</u>

C. (7,0)

3 * 7 - 4 * 0 = 21

21 - 0 = 21

21 = 21 <u>equal</u>

6 0
2 years ago
31 gallons of gas cost $82.15. What is the unit rate for 1 gallon of gas ?
alexgriva [62]
Divide total price by gallons:

82.15 / 31 = 2.65 for 1 gallon
7 0
3 years ago
Here please help!!! I will really appreciate it! Thanks for helping...
BlackZzzverrR [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
The midpoint of XY is Z. If XY = 3n and XZ = n + 15, what is YZ?
Degger [83]

Answer:

the only thing i know that n=-30

8 0
4 years ago
Other questions:
  • Joe borrowed $900 from Sam for six months. How much will Sam earn if he charges Joe a simple interest rate of 4 percent?
    8·2 answers
  • What is m∠CAD?
    10·2 answers
  • Adam and Barb planned a used book sale for the weekend so they gathered their books and agreed on a price for hardbacks and a lo
    10·2 answers
  • Julie is going to the store to buy candles. Small candles cost $2.50 and large candles cost $4.00. She needs to buy a mix of at
    10·1 answer
  • Laylas age is 2 less than 3 times kaylas age kaylas age is 14 less than laylas age what is the sum of their ages?
    14·1 answer
  • PLS HELP IT IS EZZZZZZZZZZZZZZ Latavia purchased adult and child tickets for the fall festival. Tickets cost $14.88 for each adu
    14·2 answers
  • Trevor ran a race in 1 4/5 hours. He ran a total of 8 1/3 miles. How far did he run in one hour?
    12·2 answers
  • He sum of the f
    14·1 answer
  • Consider these statements. • All squares are equiangular, • Some rhombuses are squares. Which conclusion can be made using both
    10·2 answers
  • From the top of an apartment building, the angle of depression to a car parked on the street below is 32 degree. The car is park
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!