Problem 1.
1 day = 24 hours
58 days = 24 * 58 = 1392 hours
60 minutes = 1 hour
30 minutes = 30/60 hour = 1/2 hour
It takes Keurig a total amount of time of 1392 + 15 + 1/2 = 1407 * 1/2
Problem 2.
Part A: 1 foot = 12 inches 0.5 feet * 12 inches = 6 inches per day
Part B: 1 day = 24 hours 6 inches/24 hours = 0.25 inches per hour
$3/6 = .50 per orange
$2.40/3 = .80 per grapefruit
10(.50) + 11(.80) =
$5.00 + $8.80 = $13.80
Answer:
The correct answer is B
Step-by-step explanation:
We want it to be less than 100 not equal to so that scratches out C and D, and it says per person so we know it means multiplication therefore our answer is B
✩brainliest appreciated✩
<u><em>Answer: 1/11 and 0.09=0.10</em></u>
Step-by-step explanation:
subtract by the numbers. subtract it's to take away one number from to another from the difference between the numbers.
5-4/11
5-4=1
=1/11
You can also round up to the nearest hundredths is 0.10.
Hope this helps!
Thanks!
Have a great day!
Answer:
The one showing only the point (10, 3)
Or the linear plot with the point +10 highlighted.
Step-by-step explanation: