1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
wariber [46]
2 years ago
5

Please help me I will give brainliest

Mathematics
1 answer:
mote1985 [20]2 years ago
3 0

Answer:

wheres the pic

Step-by-step explanation:

You might be interested in
3. Susan plans to order concert tickets that cost $45 each. She will also have to pay a $10
konstantin123 [22]

Answer:

The total amount of money Susan must pay if she orders 5 tickets is $235.

Step-by-step explanation:

Simply plug in the number of tickets!

45(5) + 10 = $235

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Describe a real world situation that can be modeled by the equation y = 1/20x. be sure to describe what each variable represents
ivolga24 [154]
A real world example could be:
Consider x is time in minutes
Consider y is the amount of fish food required in grams

The equation could then represent how much food (in grams) that a fish needs to be fed x minutes after it was previously fed.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the measure of angle2<br><br> A. 90<br> B. 50<br> C. 60<br> D. 30
galina1969 [7]
I think it is C. 60.
You can eliminate A because it is not a right angle, and D because the angle is bigger than the given angle. So it is between 50 and 60, and I hope this is right and the picture makes sense

6 0
3 years ago
Danni thinks of a number. She subtracts 2 then multiples the result by 8. The answer is the same as subtracting 5 from the numbe
Elena L [17]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

let the number=x

8(x-2)=16(x-5)

divide by 8

x-2=2(x-5)

x-2=2x-10

2x-x=-2+10

x=8

8 0
2 years ago
A butcher has 10 3/4 pounds of ground beef that will be priced at 3.40 dollars per pound. He divides the meat into 8 equal packa
spin [16.1K]
Well we know that 10 and 3/4 is equivalent to 10.75.  If we divide the meat into 8 equal packages we have to divide 10.75 by 8.  Dividing 10.75 by 8 gives us 1.34375 pounds of meat per package.  If we take that, and multiply it by our given value of $3.40 per pound, we end up getting $4.57 a package.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Parallel lines are cut by a transversal such that the alternate interior angles have measures of 3x + 17 and x + 53 degrees. The
    8·1 answer
  • Martin had 2 4/5 pounds of grapes left. Which expression shows the pounds of grapes Martin has if he doubles his current amount?
    13·2 answers
  • What equations equal x= -1
    14·1 answer
  • Tammy rents an apartment close to her school campus. The amount that she spends on rent is given by the equation r = 355m, where
    15·2 answers
  • How to solve foil methods give me a example please
    11·1 answer
  • ILL GIVE BRAINLIEST!!! At Beaumont High School, there are 12 players on the baseball team. All 12 players are taking at least on
    9·1 answer
  • Hey all! This is the another one, pls show the working......
    7·1 answer
  • the line y=ax-1 is parallel to the line by-(a+1)x=2. These two lines have the same distance to the origin. find a and b
    11·1 answer
  • The net of a cone is composed of a circle and a <br> triangle<br> wedge<br> triangle
    11·2 answers
  • Read the following statement: Line segment CD is congruent to line segment EF. Which of the following is an equivalent statement
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!