Answer:
Here, b represents one loaf of bread and m represents the one gallon of milk.
As per the statement:
Arah went to the grocery store and bought 4 loaves of bread and 1 gallon of milk for $12.
⇒
It is also given that the next week, Sarah bought 2 loaves of bread and 3 gallons of milk for $13.50.
⇒
Then; system of equation :
.....[1]
.....[2]
Solve for b and m using above system of equations.
Multiply equation [2] by 2 we get;
.....[3]
Subtract equation [1] from [3] we get;
Combine like terms;
Divide both sides by 5 we get;
m = $3
Substitute the value of m in equation [1] we get;

Subtract 3 from both sides we get;
Divide both sides by 4 we get;
b = $2.25
Therefore, cost of one loaf of bread (b) and one gallon of milk (m) are:
$2.25 ad $3
Answer:
A}
Step-by-step explanation:
It is 10 times because it is one digit to the left that makes 10 times greater
Answer:
1.7
Step-by-step explanation:
You can just use a calculator to make the work easier.
Answer:
The MAD of {12, 10, 10, 8, 6, 7, 7, 12} is 2.
Step-by-step explanation:
<u><em>Step 1 : Add all the values Up:</em></u>
<u><em /></u>
<u><em>Step 2 : Divide them by the number of items or numbers:</em></u>
<u><em></em></u>
<u><em></em></u>
<u><em></em></u>
<u><em>Step 3: Find the absolute deviations:</em></u>
<u><em></em></u>
<u><em></em></u>
<u><em>Step 4: Add all the absolute deviations:</em></u>

<u><em>Step 5: Find the mean:</em></u>

Answer:
The reason why c = 6n + t is the same as c - t = 6n is because c is the sum of the addition problem. 6n and t are the addends. The inverse operation for addition is subtraction. c is the cost that will be reduced by t. The answer is still 6n.