Answer
455
Step-by-step explanation:
(1×1) + 1 = 2
(2×2) + 2 = 6
(6×3) + 3 = 21
(21×4)+4 = 88
(88×5)+5 = 445
What do you mean angle 6?
Answer:
$2.16 per pound
Step-by-step explanation:
First, you would need to divide the price by the amount
$12.96 / 6 lbs = $2.16 per pound
That is the unit price