1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MariettaO [177]
3 years ago
11

Three bowls of frozen yogurt cost 8.25. At the same rate how much do 9 bowls of frozen yogurt cost.

Mathematics
1 answer:
Rzqust [24]3 years ago
8 0

Answer:

$24.75

Step-by-step explanation:

$8.25 is for 3. So triple that cost gets you $24.75

You might be interested in
A + 2 ÷ -24 = -4 what does A equal​
sergeinik [125]

Step-by-step explanation:

A + 2 ÷ (-24) = -4

A - 1/12 = -4

A = -4 + 1/12

A = -48/12 + 1/12

A = -47/12

A ≈ -3,91

4 0
3 years ago
5.1(3 + 2.2x) > –14.25 – 6(1.7x + 4)?
MaRussiya [10]

Answer:

x > -2.5

Step-by-step explanation:

1) 5.1 (3 + 2.2x) > -14.25 - 6 (1.7x + 4)

2) 15.3 + 11.22x > -14.25 - 10.2x - 24

3) 15.3 + 11.22x > -38.25 - 10.2x

4) 11.22x + 10.2x > -38.25 - 15.3

5) 21.42x > -53.55

6) x > -2.5

Alternate forms

x > -5/2x or x > -2 1/2

5 0
3 years ago
Type the correct answer in each box. Use numerals instead of words.
sweet [91]
Answer: -(x + 3)^2 = 3

Explanation:

-x^2 - 6x + 6 = 0
-x^2 - 6x = -6
-x^2 - 6x + 9 = -6 + 9
-(x + 3)^2 = 3
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is the volume of a cone with a height of 5 cm and a diameter of 2 cm
horrorfan [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
There are 12 signs of the zodiac. how many people must be in a group before you are guaranteed that at least 6 of them have the
IceJOKER [234]
2 people in a group i think
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Walter is making a 300-mile trip from Wichita Falls, Texas to Austin, Texas. After the first 120 miles, he continues driving at
    13·2 answers
  • A case of Mountain Dew (24 cans) cost $7.68. What is the unit price?
    8·2 answers
  • what is the equation in point-slope form of the line passing through (4, 0) and (2, 6)? y = 4x − 2 y = 2x − 4 y = −3(x − 4) y =
    15·1 answer
  • Approximately 20% of U.S. workers are afraid that they will never be able to retire. Suppose 10 workers are randomly selected. W
    8·1 answer
  • For what values of the variable, do the following fractions exist: y^2-1/y+y/y-3
    5·1 answer
  • For the equation x-3y=12, what is x when y=8?​
    12·2 answers
  • Joanna went school supply shopping. She spent $21.45 on notebooks and pencils. Notebooks cost $1.97 each and pencils cost $1.16
    7·1 answer
  • 4 lb. 8 oz. − 1 lb. 2 oz. =
    12·2 answers
  • Find the measure of each angle in the problem: complementary angles with measures 4x and 5x-18 degrees
    7·1 answer
  • A traffic helicopter descends to hover 477 meters above the ground. Let h be the original height of the helicopter. What is a su
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!