1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Harrizon [31]
2 years ago
13

DUE AT 8PM!!! HELP ASAP!!!

Mathematics
2 answers:
Murrr4er [49]2 years ago
7 0

Answer:

Option B cost less per ounce

  1. Step-by-step explanation:

A - 3.30/16 = .21

B - 8.64/48 = .18

mr Goodwill [35]2 years ago
7 0
Option b. It costs less per ounce
You might be interested in
Factor 18x^3+24x^2-21x-28
maks197457 [2]
Hello my name is Jeff (sorry)
8 0
3 years ago
Can someone plz help me on this plz I beg u plz
JulsSmile [24]
<h3>Answer:  25w+200 > 750</h3>

==========================================================

Explanation:

He starts off with 200 cards. Then he adds on 25w more cards for each week (w). Overall, he'll have 200+25w cards

We can think of it like this:

  • After 1 week, he adds on 25*1 = 25 cards
  • After 2 weeks, he adds on 25*2 = 50 cards total
  • After 3 weeks, he adds on 25*3 = 75 cards total
  • After 4 weeks, he adds on 25*4 = 100 cards total, and so on.
  • After w weeks, he adds on 25w cards total

So that's another way to see where the 25w comes from.

The expression 200+25w is the same as 25w+200. This is because we can add two numbers in any order.

------------

Since he wants to know when he'll have more than 750 cards, this means we set 25w+200 greater than 750.

That's how we get to the answer of 25w+200 > 750

Notice how there isn't a line under the inequality sign. We aren't using the "greater than or equal to" symbol here. We want to know when the cards gets over 750, but we don't want to know when it's equal to 750.

5 0
3 years ago
Assume the sales representative calls 6 customers, and each call has 4 possible results: reaches the customer in person, gets an
KonstantinChe [14]

Answer:

81

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Help please, i really need this
Licemer1 [7]

Answer:

i think a

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
M times the quotient of 10 and 7​
Ad libitum [116K]
10 / 7 *m or m(10/7)
4 0
3 years ago
Other questions:
  • How to find the total surface area of a rectangular prism?
    13·1 answer
  • Determine how many, what type, and find the roots for f(x) = x3 - 4x2 – 16x + 64. <br> SHOW WORK!
    12·1 answer
  • How do you find the difference for 9,052 - 7,391
    15·1 answer
  • Otis measured the heights of several sunflowers. He found that their heights were 4, 6, 7, 9, and 9 feet Otis found that the mea
    8·1 answer
  • The sum of two numbers is 51 and the difference is 13. what are the numbers
    14·2 answers
  • U guys are very helpful &lt;3​
    9·2 answers
  • You bought a two liter container of cooking oil for $2.50. What is the cost per liter?
    7·2 answers
  • Why is this not a function? (picture attached ^) <br><br> YOU WILL GET BRAINLEST FAST!
    5·1 answer
  • Help pls i have a D in math rn i really need help if you could :(
    5·2 answers
  • Is the converse of the statement valid?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!