Cost of 32 ounces yoghurt = $1.62
Cost of 1 ounce = $1.62/32 = $0.05 (approx)
Answer:
8.5%
Step-by-step explanation:
8.50% of 52= 4.42
B: step 2
You need to multiply the 7 with the 4.5
Answer:
B) Triangle.
Step-by-step explanation:
If you find a cross section <em>PARALLEL</em> to the base, it is the same shape as the base.
If you find a cross section <em>PERPENDICULAR</em> to the base, it is the same shape as the face.
In this case, the cross section will be the same shape as the pyramid's faces, which are triangles.