Answer:
add them all up which is 40 then divide by the amount of numbers there are. in this case 5, so 40 ÷ 5 = 8
Unit rate refers to how much the buyer paid per unit. Let’s do the math:
$2.52 for 4.5 pounds of potatoes
Divide $2.52 by 4.5
The shopper paid 56 cents per pound of potatoes.
Now $7.75 spent for 2.5 pounds of broccoli.
Divide $7.75 by 2.5.
The shopper paid $3.10 for each pound of broccoli.
Last $2.45 for 2.5 pounds of pears.
The shopper will spend 98 cents per pounds of pears.
Please vote my answer brainliest! Thanks.
Answer: x = 28
Step-by-step explanation:
x + 20=3x-36
20=2x-36
56=2x
56/2=28
So 28= x
Answer:
4/6=2/3
Step-by-step explanation:
I dont know but i think either B or A