1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sleet_krkn [62]
2 years ago
15

What is the unit price of an ounce of Pringles if 5 ounces cost $ 1.50?

Mathematics
2 answers:
stira [4]2 years ago
7 0

Answer:

$0.3 per ounce

Step-by-step explanation:

5 ounces = $ 1.50

To find unit price for one ounce, we divide the price with its units.

$1.50 ÷ 5 = $0.3

Snowcat [4.5K]2 years ago
4 0

Answer:

<h2><u>$ 0.30</u></h2>

Step-by-step explanation:

5 ÷ 1.50 = 0.30

therefore the unit price of an ounce of Pringles if 5 ounces cost $ 1.50 is <em><u>$</u></em><em><u>0</u></em><em><u>.</u></em><em><u>3</u></em><em><u>0</u></em>

You might be interested in
Can someone help me asap?????
KATRIN_1 [288]
The answer is 175.45

Surface area of a cone = πrs + πr2
Volume of a cone = 1/3πr2h.
The slant of a right circle cone can be figured out using the Pythagorean Theorem if you have the height and the radius.
Answers for volume problems should always be in cubic units.
6 0
2 years ago
What is the value represented by letter A on the box plot of data? 50, 20, 40, 50, 50, 85
Juli2301 [7.4K]

Answer:

the answer to your question is 5

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
How many posible solutions for x-3y=-3 and -2x+6y=12
Alexus [3.1K]

Answer:

there are no solutions

Step-by-step explanation:

x-3y=-3

-2x+6y=12

multiply the first equation by 2

2( x-3y)=-3*2

2x-6y = -6

add the 2 equations together


2x-6y = -6

-2x+6y=12

-------------------

0 = -6

this is not true

so there are no solutions

7 0
3 years ago
pirates 1.05 * 2.8 by calculating 105 * 28 then moving to decimal 3 places to the left Why does Priya method make sense
Mnenie [13.5K]

Answer:

YES CORRECT BOI

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A) 121 <br> B) 102<br> C) 141 <br> D) 115
patriot [66]

Answer:

121

Step-by-step explanation:

cause if its on the oppsite side its going to be the same number

8 0
2 years ago
Other questions:
  • I need help with this problem:<br> 10b-45=3(b-15)
    14·2 answers
  • Which classification best represents a triangle with side lengths 10 in., 12 in., and 15 in.?
    13·1 answer
  • What number must be squared in order to complete the pattern. 49,64,81,100​
    5·1 answer
  • How many one and one-sixths are in five and five-sixth
    10·2 answers
  • A bag contains white marbles and red marbles, 32 in total. The number of white marbles is 7 less than 2 times the number of red
    10·1 answer
  • A nontoxic furniture polish can be made by combining vinegar and olive oil. The amount of oil should be three times the amount o
    14·1 answer
  • −g + 6 + ½ g – 9 = 7 ½
    7·1 answer
  • I need help with this question !!​
    8·1 answer
  • The graph shows a proportional relationship between
    15·2 answers
  • Applications of Differential Equations : Mass-spring system
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!