1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sweet [91]
2 years ago
14

Giovanni can read 210 words per minute. If there are approximately 540 words on a page, about how many pages can he read in 3 ho

urs? Round your answer to the nearest whole number.
462 pages
122 pages
233 pages
70 pages
Mathematics
2 answers:
harina [27]2 years ago
6 0
It would be 70 pages because 210 divided by 3 is 70
ale4655 [162]2 years ago
3 0
210 divided by 3 = 70

70
You might be interested in
Please answer ASAP I will give you five stars
Nataliya [291]

Known :

r = 6

h = 8

Asked :

V = ...?

Answer :

V = ⅓πr²h

= ⅓ × 3.14 × 6² × 8

= ⅓ × 3.14 × 36 × 8

= 3.14 × 12 × 8

= 301.44 units²

= <u>3</u><u>0</u><u>0</u><u> </u><u>units²</u> (rounded)

So, the volume of the cone is 300 units²

<em>Hope </em><em>it </em><em>helpful </em><em>and </em><em>useful </em><em>:</em><em>)</em>

3 0
3 years ago
Solve this equation 2(a+3)=-4
Ronch [10]

Answer:

= -5

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A shipper bought the following item at the farmer market
S_A_V [24]

Answer: What Item

Step-by-step explanation: And In What Quantity

6 0
3 years ago
What is the value of the expression 14 + 6 • 2 – 10 ÷ 5?
Alex777 [14]
D 24 do order of operations perenthesis, exponents, multiplication or division, addition or subtraction

7 0
3 years ago
Which statement best completes the diagram Immigration from Europe increases A. Farmers refuse to move to new territories B. Eur
AveGali [126]

Answer:

A). Farmers refused to move to new territories

Step-by-step explanation:

hope this helps :) :)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which of the following is a quadratic function?
    15·1 answer
  • What is the value of c?<br><br> ______ units
    14·2 answers
  • Find the value of x ​
    7·2 answers
  • 2 gumballs cost $.80. If grace uses exact change, in how many, different ways can she use a combination nickels, dimes, or quart
    8·1 answer
  • The mean score was 72. The standard deviation was 7 percentage-points. Based on this information, what is the best
    15·1 answer
  • Circumference of a circular disc is 157 cm, find its radius​
    6·2 answers
  • Help me please i need your helpp
    12·1 answer
  • A 64-ounce bottle costs $3.45. What is the cost per ounce? Round answer to the nearest cent.
    13·1 answer
  • 8th grade geometry, will give brainliest to the person who lists out the steps to solve the problem. Also if someone could expla
    12·2 answers
  • Please i need help ! its due today ! Class A has 10 pupils and class B has 17 pupils.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!