<span>Earned income typically includes salaries and bonuses, wages, commissions and tips. Union strike benefits are also considered earned income, as are long-term disability benefits received prior to minimum retirement age. So yes</span>
Answer:
Value = $23.35
Explanation:
First, find dividend per year using the growth rates given;
D1 = 2.45
D2 = 2.45 (1.30) = 3.185
D3 = 3.185 (1.17) = 3.7265
D4 = 3.7265 (1.17) = 4.3600
D5= 4.3600(1.08) = 4.7088
Next, find the PV of each dividend;
PV(D1) = 2.45 / (1.22) = 2.0082
PV(D2) = 3.185 /(1.22²) = 2.1399
PV(D3) = 3.7265/ (1.22³) = 2.0522
PV(D4) = 4.3600/ (1.22^4) = 1.9681
PV(D5) =
15.1825
Next, sum up the present values to find the current value of the stock;
=2.0082+ 2.1399 + 2.0522 + 1.9681 + 15.1825
Value = $23.35
To find the unit rate you will take the price Jerry paid and divide it by the amount in pounds of pears.
Unit rate = $4.59/5.4 lb
Unit rate = $0.85
You can check your answer by multiplying the amount of pears Jerry purchased by the unit price to get the total price.
(5.4 lb of pairs)($0.85) = $4.59
Answer:
option A and B/C
Explanation:
Asset price inflation matters for two reasons:
(1) it can indicate whether an economy has exceeded its potential output when goods inflation is held down by globalization
(2) it can lead to asset deflation, which will hurt the economy