1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
valina [46]
2 years ago
14

Find the value of x ​

Mathematics
2 answers:
denpristay [2]2 years ago
7 0

Answer:

i think r would be the same as q

Step-by-step explanation:

I believe it's an isosceles triangle, if there were a line going down the center,  each half should be symmetrical, so q and r are the same angle.

-BARSIC- [3]2 years ago
5 0

Answer:

32.5

Step-by-step explanation:

A triangle's angles add up to 180 degrees

(2x+15)+x+(x+35)=180

x=32.5

You might be interested in
Find the area of the following shape. Show work.
Serga [27]

Answer:

The total area:

12 units²

Step-by-step explanation:

There are three parts on this shape:

1 big right triangle

1 rectangle

1 small right triangle

  • Big right triangle:

area = (4*4)/2 = 16/2 = 8units²

  • Rectangle:

area = 2*1 = 2units²

  • Small right triangle:

area = (2*2)/2 = 2units²

  • Total area

8+2+2 = 12 units²

6 0
3 years ago
Drag each figure to show if it is similar to the figure shown or why it is not similar
natita [175]

Answer:

In the given shapes above, we can see that all shapes have four sides.

Above geometrical shapes could be named as Rectangles, parallelogram or quadrilateral.

First two shapes are Rectangles.

Third is a parallelogram.

Fourth and fifth shapes are Rectangles again.

Also we can say all those shapes with four side as quadrilaterals. (Note: A quadrilateral has four sides.)

Below shown shape has only three sides in it.

It is called a triangle when a shape has three sided close figure.

So, we could drag : Not similar - Different Type of shape.

4 0
2 years ago
Jane bought 12 mangoes for $600 how many mangoes can she buy with $1000​
Ghella [55]

Answer:

20 mangos

Step-by-step explanation:

1. Divide $600 by 12. Your answer should be $50. This means that every mango costs $50.

2. You now need to solve the expression: 1000 ÷ 50 which equals 20. This means that with $1000 Jane can buy 20 mangos.

3 0
2 years ago
Helpppppppppppppppppppp plsssss​
diamong [38]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Katlyn made 4 dresses with 7 yards of fabric. How many yards did she use on 1 dress?
Murrr4er [49]

Answer:

the answer would be 1.75 or 1 3/4

Step-by-step explanation:


5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Planes Q and R are parallel. Explain how you know lines a and b are skew.
    10·2 answers
  • Factor completely W^3-64
    9·1 answer
  • Which ordered pair is not a point of the graph of y=1/2x-7
    14·1 answer
  • Percents
    7·1 answer
  • You can buy 5 cans for green beans at the Village Market-for-$4.00- You can buy 10 of the same cans of beans at Sam's Club for $
    14·2 answers
  • THE TOPIC IS: AREA OF CIRCLES!! PLEASE HELP ME WITH THIS QUESTION!!! WHATS THE ANSWER?? I WILL GIVE YOU BRAINLIEST AND A THANKS!
    8·1 answer
  • If the Humidity of grass is 85% and the humidity of Hay is 10%. How many Tonnes of Hay can we get From 15Tonnes of Grass.
    8·2 answers
  • Can someone please solve this please.
    11·1 answer
  • Determine whether the given sequence could be geometric, arithmetic, or neither. If possible, identify either the common ratio o
    14·1 answer
  • Out of 300 students in a class, 60 percent students study physics, 35 percent students study chemistry and 20 percent do not stu
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!