1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VikaD [51]
3 years ago
12

Subtract -4a^2-2ab+9b^2 from 7a^2-3ab+5b^2

Mathematics
1 answer:
tresset_1 [31]3 years ago
7 0

{7a}^{2}  - 3ab +  {5b}^{2}  - ( -  {4a}^{2}  - 2ab +  {9b}^{2}) \\  =  {7a}^{2}  - 3ab +  {5b}^{2}   + {4a}^{2}   + 2ab + -  {9b}^{2}) \\ = {7a}^{2}   +  {4a}^{2}  -  3ab   + 2ab +   {5b}^{2}  -  {9b}^{2}) \\ =  {11a}^{2}  - ab -  {4b}^{2}

<u>Answer</u><u>:</u>

<u>{11a}^{2}  - ab -  {4b}^{2}</u>

Hope you could understand.

If you have any query, feel free to ask

You might be interested in
A car weighs 4,000 pounds wich comparison is true
Stella [2.4K]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

2000=1 ton so 4000=2tons

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is x- and y- intercept of -7x + 2y= 14
Novosadov [1.4K]
The y-intercept is (0,7) and the x-intercept is (-2,0).
4 0
3 years ago
How do I do this....?
ioda

Answer:

you plot the coordinates you have been given

Step-by-step explanation:

6 0
4 years ago
The question is below
anastassius [24]

Answer:

uh there is no question below

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which Graph Represents A Function ?
NNADVOKAT [17]

Answer:

It is the one on the right

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In simplest form what is 9/10 x 2/3<br> I will mark brainlist
    13·2 answers
  • What is the value of tan A? (will mark brainliest and give thanks!)
    12·1 answer
  • A dry cleaner charges $18 to clean 4 pairs of pants.   How many pairs of pants can be cleaned for $27 at the same rate?
    10·1 answer
  • is picking out some movies to rent, primarily interested in horror films and comedies. He has narrowed down his selections to 15
    7·1 answer
  • Find the distance between the two points rounding to the nearest tenth (if necessary).
    12·1 answer
  • Student grades on a chemistry exam were: 77, 78, 76, 81, 86, 51, 79, 82, 84, 99
    10·1 answer
  • Help with this quistion
    9·1 answer
  • A 4-cup bottle of soda costs $5.64. What is the price per pint?
    10·1 answer
  • What is the denominator for 3/8 ?
    12·2 answers
  • Is x^2 a quadratic expression?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!