1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PSYCHO15rus [73]
3 years ago
10

The local Deli is selling 1.5 bags of ice for $9.75. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
Wewaii [24]3 years ago
7 0

Answer:

$6.5 per bag

Step-by-step explanation:

The unit price is the total price divided by the weight

9.75/1.5 = 6.5

You might be interested in
3n + 8 = 35 solve for n
liberstina [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

3n+8=35

subtract 8 on both sides

3n=27

n=9

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Anthony is an executive assistant. He makes $15.85 per hour. If he worked 47.50 hours this week, what is his (a) OT pay? What ab
alexdok [17]

Anthony's OT pay will be $118.875 and his overall pay will be $752.875.

Number of hours Anthony has to work in a week = 5 × 8 = 40 hours.

He worked for = 47.50 hours.

Overtime = 47.50 hours - 40 hours = 7.50 hours

Pay per hour = $15.85 / hour

Overtime pay (OT pay) = $15.85 × 7.50 = $118.875

Overall pay = $15.85 × 47.50 = $752.875

Therefore, Anthony's OT pay is $118.875 and his overall pay is $752.875.

Learn more about overtime pay here -

brainly.com/question/19022439

#SPJ9

5 0
2 years ago
Catie is starting a babysitting business. She spends $26 on flyers for advertising. She has an initial fee of $5 and then $3 per
Olin [163]
26+5= 31 correct?
So lets make a chart(ish lol)

Hours         $$$
1                     3
2                     6
3                     9
4                    12
5                      15 
6                      18
7                      21
8                      24
9                      27 
10                     30
11                       33
To get atleast 31 dollars you need to work 11 hours.
If you want fractions they need to work 10 1/3 hours
Hope this helped!

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the inequality. <br><br> |7x-5| &lt; -3
Stella [2.4K]

Answer:

no solution

Step-by-step explanation:

3<7x−5<−3

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve . (5 points) Question 5 options: 1) −20 2) −24 3) 20 4) 24
e-lub [12.9K]

Answer:

18 21 24 24 =87 maybe trying to help

8 0
3 years ago
Other questions:
  • In Amy's garden the ratio of herbs to plants is 5:2. If there are 40 herb plants, how many vegetable plants are in her garden?
    12·1 answer
  • I need help! I left my notes in class and I can’t get them to look over, and I need help! Sorry for being annoying
    9·2 answers
  • A plane starts at the origin of the coordinate plane. The plane flies 0.5 units left and 3.5 units up to point X. What are the c
    12·2 answers
  • Given that ABC ~ EFG, if FG = 7.6 what is the length of BC ?
    6·1 answer
  • HELP PLEASE THIS IS EASY as 2+2=?)))))))) help please
    7·1 answer
  • How do you find the radius of a sphere when you know the area
    10·1 answer
  • About How Much Greater Is The Area Of The Largest Ocean Than The Area Of The Smallest Ocean?
    6·1 answer
  • PLEASE HELP!!!!!!!!<br> 20 POINTS !!!!!!!!!
    15·2 answers
  • Which number line model represents the expression 3.5+(-5)
    6·1 answer
  • Omg help me ASAP I’m stuck and people keep giving me different answers
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!