1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PSYCHO15rus [73]
2 years ago
10

The local Deli is selling 1.5 bags of ice for $9.75. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
Wewaii [24]2 years ago
7 0

Answer:

$6.5 per bag

Step-by-step explanation:

The unit price is the total price divided by the weight

9.75/1.5 = 6.5

You might be interested in
What is the length of BD?
Ket [755]

Answer: BD = 9 units

Step-by-step explanation:

ABQ and CDQ are congruent triangles. That means their angle measures are the same but their lengths may be proportional.

19.2 / 32 = 0.6

15 * 0.6 = 9

So the length of side BD is 9 units.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLZ HELP if u know the answer for sure​
krok68 [10]
The answer is b (-2 5/6)
6 0
2 years ago
Tom sells baseball cards at 10 for 35 cents. Is that a better deal than 12 for 40 cents?
AVprozaik [17]
For either one of the deals, just find what one card equals and times it by how many cards the other equation has.

e.g. 0.35 cents divide by 10 = 0.035. And now, you times it by 12 since the other deal is 12 cards for 40 cents.

0.035 x 12 = 0.48

So, 10 cards for 35 cents is not the better deal.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A car travels at an average speed of 56 miles per hour . how many miles does it travel in 4 hours and 15 minutes
Natali [406]

56 miles per hour

15 minutes is 1/4 of an hour

1/4 = 0.25

 so 56 x 4.25 = 238 miles

4 0
3 years ago
HELP ME IF RIGHT MARK BRAINLY
aalyn [17]

Answer:

A. m+7n+14

Step-by-step explanation:

Add parenthesis to help simplify.

(5m-4m)+(22-8)+7n

Simplify the expression.

m+7n+14

7 0
3 years ago
Other questions:
  • 2. A museum has an admission fee of $14 and averages 300 visitors per day. The museum board
    15·1 answer
  • What is the solution of the system defined by y= -x+5 and 5x + 2y = 14?
    5·1 answer
  • Erik buys 2.5 pounds of cashews. If each pound of cashews costs $7.70, how much will he pay for the cashews?
    13·2 answers
  • 243.875 to nearest tenth, hundredth, ten, and hundred
    14·1 answer
  • How to make 4/7 into a rational number?
    10·1 answer
  • Evaluate the expression for the given value of x.<br><br> 0.2x + 5.2 for x = −3
    15·2 answers
  • Order the numbers from least to greatest: -3, 5, -1, 0, 7
    15·2 answers
  • Solve the system of linear equations by substitution 12x+y=−4 y=2x+16
    15·1 answer
  • Please help! 25 points is the best i can do rn :)
    15·2 answers
  • A manufacturing plant earned \$80$80dollar sign, 80 per man-hour of labor when it opened. Each year, the plant earns an addition
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!