1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stealth61 [152]
2 years ago
5

Each of the following sets of numbers represents dollars. Which set of numbers is most appropriate to label the six tick marks a

long the vertical axis (cost)?

Mathematics
1 answer:
Serggg [28]2 years ago
7 0

Answer:

D

Step-by-step explanation:

5 ounces is on the 3rd point up.

Each ounce costs $30, so 5 ounces costs $150. Divide it into 3.

You might be interested in
Marian buys a dress that costs $32.00. She pays 10%
never [62]

Answer:

B, $35.20

Step-by-step explanation:

32 increase 10% =

32 × (1 + 10%) = 32 × (1 + 0.1) = 35.2

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Relate Fractions, Decimals, and Money. Write the money amount as a fraction in terms of dollars. The problems are $0.66 and $1.0
ozzi
You convert a decimal to a fraction by putting the digits to the right of the decimal point over "1" followed by the same number of zeros. (Most folks learn this in 3rd or 4th grade.)

0.66 = 66/100 . . . . . 2 decimals, so the denominator is 100

Then you reduce the fraction by canceling common factors. It helps to know your times tables and divisibility rules. (Or you can have your calculator do it.)

0.66 = 66/100 = 33/50
1.00 = 100/100 = 1

7 0
2 years ago
If a half gallon of milk costs $1.24, what is the cost per pint?
snow_tiger [21]
$0.31 for each pint hope this helps
4 0
2 years ago
X²=9 determine if x belongs to Q or belongs to Q dash​
Elis [28]

x = 3 is the answer can you pls add me brainliest answer

4 0
2 years ago
How to solve a pair of equations
IgorC [24]
I assume what you mean by this question is an equation like this:

1 + 2 x 3 + 4
Or,
3 x 4 + 6 /div 5
--
What you'd do:
1+2 x 3+4 First, add either 1+2 or 3+4 which is 3 & 7. then, youd multiply your answers as, 3 x 7 which is, 21.
--
Please ask if you have any questions
5 0
1 year ago
Other questions:
  • A man starts walking north at 2 ft/s from a point P. Five minutes later a woman starts walking south at 3 ft/s from a point 500
    11·1 answer
  • How can you tell when a pattern shows counting by tens ?
    5·2 answers
  • Least common multiple of 21, 33, 57
    12·1 answer
  • A carton of 12 boxes of Quaker Oats Oatmeal weighs 6.432kg. Each box includes 26grams of packaging material. What is the actual
    11·1 answer
  • Is x - 8 a factor of the function f(x) = -2x3 + 17x2 - 64? Explain.
    5·2 answers
  • 3. If a triangle has a height of 14 inches and a base of 9 inches, what's its area?
    12·1 answer
  • Can someone help me get the answer but elimination please!!
    5·1 answer
  • Identify the word form of this number: 316,758
    8·2 answers
  • A rocket is launched into the air. The height h(t), in yards, of the rocket is a function of time, t, in seconds, as shown in th
    15·1 answer
  • Which statement describes why AABC and ADEF are congruent by SAS?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!