Answer: c. capital loss.
Explanation:
A capital loss refers to a scenario where the price of a security falls below the price at which it was purchased. This is what happened to the Alpha Industries stock above as the price dropped from $39 to $37 which led to a capital loss of $2.
The dividends paid seem to outweigh the capital loss but we cannot be certain of this unless we know the tax rate being applied to the dividends and because these are usually high, the after tax dividends might have been lower the capital loss of $2.
Answer:
The correct answer is letter "D": Traceable to a single cost object.
Explanation:
Direct Cost for finished goods is referred to the costs of the items and services directly used in production that can be allocated to a single cost object. Other costs including rent and production site insurance are indirect costs. The cost of the finished goods may be assigned to indirect costs, but they are not direct costs because they do not change with production levels.
Answer:
Entrepreneurship is the name given to the factor of production which performs the functions of Enterprise. In economics, Land, Labour, Capital, Organisation and Enterprise are the five factors which are thought to be the basis of all the production activities. Entrepreneurship in a broader sense can be considered as a process of action undertaken by an entrepreneur (Person) to establish his enterprise. It is a creative and innovative response to the environment. Entrepreneurship can be described as a creative and innovative response to the environment. Such responses may take place in any field of social endeavour may be business, agriculture, social work and education etc.
<h2>
Please mark me as brainliest</h2>
Answer and Explanation:
The computation is shown below:
1. Overhead rates
For Molding Deptt
= Total Estimated overhead ÷ Total Machine hours
= $400,000 ÷ 5,000
= $80 per machine hour
For Polishing Deptt
= Total Estimated overhead ÷ Total Labor hours
= $80,000 ÷ 20,000
= $4 per machine hour
2. Overheads assigned to Form A is
= (80 × 3500) + (4 × 5000)
= $300,000
Overheads assigned to Form B is
= (80 × 1500) + (4 × 15000)
= $180,000
Now
Overhead cost per unit
Form A = $300,000 ÷ 30,000 = $10 per unit
Form B = $180,000 ÷ 50,000 = $3.6 per unit
Answer:
c. many buyers and sellers.
Explanation:
A perfect market for competition is a market that has a high level of competition.
It has the following features -
1. With regard to the market, knowledge is great in this rivalry between producer and consumer.
2. Free entry, and exit
3. Deals with same or homogeneous products
4. The sellers and buyers are more in this market