1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
notsponge [240]
3 years ago
14

Latonya swims 50 meters in 1/2 minute

Mathematics
2 answers:
ipn [44]3 years ago
6 0
S = Speed
D = Distance
T = Time
S = D/T
S = 50m/1/2
50 divided by 1/2 = 25
25 = 50/1/2
S = 25 m/min.
Citrus2011 [14]3 years ago
3 0

Answer:don’t understand

Step-by-step explanation:

Explain steps please

You might be interested in
What is the simplest form of 4 square root 81x^8y^5?
olasank [31]
Firstly,
thanks for posting this.

81 = 9x9 or 9 squared so at this stage I'm guessing the last two. 
x^ 8 = (x^ 4) x (x^ 2) (its called the multiplication rule of indices). 
Okay I have approx 14 mins to answer.
No panic
√ 81.x^8 x <span>√ y^5
</span>√ (9x^2 x 9x^6) x <span>√ y^5
</span>= 9x x <span>√ 9x^6 x  </span><span>√ y^5
</span>did I just gain time?
√ 9x^6 = <span>√ </span>3x ^3 x <span>√ 3x ^ 3
</span>or 2 . √ 3x^3. <span>√ y^5
</span>more time
okay, so that wasnt successful. 
√ 9x^6 =<span>√ </span> (3x^2) x <span>√ </span>(3x^4)




5 0
3 years ago
You spend 1/5 of your income on car payment. You spend 3/8 of the remainder of your income on rent. What fraction of income is s
kenny6666 [7]

Answer:

3/10

Step-by-step explanation:

1/5 of <u>total</u> income - spent on car

<u>remainder</u><u> </u> income = 4/5

3/8 of <u>remainder</u><u> </u>= 3/8 ×4/5 = 3/10(of total income spent on rent)

the word "<u>of</u>" means you can find it by multiplication

e.g. 2 of 1/2 means 2 × 1/2 which is 1

5 0
2 years ago
|h-3|&lt;5 how do I solve using inequalities
Readme [11.4K]

You can find the approximate value of h in this the same way you could with an algebraic expression.

h - 3 < 5

+3

h < 8

8 0
2 years ago
Jonathon drove 220 miles in 4 hours. assuming that he drives at the same rate, how far will he travel in 7 hours?
Art [367]
220miles / 4 hours = 55 miles/hr

55mi/hr x 7hrs = 385 miles
3 0
3 years ago
Your favorite craft store had a weekend sale. On the first day, all $10 items were 70% off. You bought some number of these of t
Svet_ta [14]
For the first day we have the following function:
 f (n) = (0.3 * 10) n + 8
 For the second day we have the following function:
 f (n) = (0.4 * 10) n + 5
 You spent the same amount of money as the day before:
 (0.3 * 10) n + 8 = (0.4 * 10) n + 5
 3n + 8 = 4n + 5
 n = 8-5
 n = 3 items
 We evaluate each function for n = 3
 f (3) = (0.3 * 10) * 3 + 8 = 17 $
 f (3) = (0.4 * 10) * 3 + 5 = 17 $
 The total amount of money is:
 17 + 17 = 34 $
 Answer:
 
you purchase 6 items
 
you spend at the craft store during the sale $ 34
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Four more than five times a number is two less than the number
    6·1 answer
  • Sana is playing basketball.After she took 20 shots,she got in 55% of those shots.After she took 5 shots,the overall percentage o
    7·2 answers
  • The width of a rectangle is the length minus 2 units.The ares of the rectangle is 48 units.What is the width, in units ,of the r
    6·1 answer
  • Mario is going to a party to watch a football game. He bought a $4 bag of chips and 4 bottles of soda to take with him. If Mario
    9·1 answer
  • One angle of an isosceles triangle measures 118°. Which other angles could be in that
    15·1 answer
  • Which of the following would be an acceptable first step in simplifying the expression (sinx)/(1 + sinx) ?. A.1/(cscx + sinx). B
    5·2 answers
  • What is the length of side AD?. . . 6 cm. 8.5 cm. 10.4 cm. 12 cm
    10·2 answers
  • A 9-pack of plastic cups costs $7.83. What is the unit price?
    10·1 answer
  • Help me with these equations
    8·1 answer
  • CAN I PLEASE NOT HAVE TO DO A FREE TRIAL
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!