Answer:
n=-2
Step-by-step explanation:
4n=-8
n=-8/4
n=-2
Which one they both is really easy
Answer:
G) $3.60
Step-by-step explanation:
First, we need to find the unit rate of the 6 pounds of tomatoes Harry bought.
Unit rate: cost/unit
Unit rate: $4.32/6 lbs. ⇒ $0.72
This means a pound of tomatoes costs $0.72.
Now that we know the unit rate, we can find the total cost that Connie paid for 5 pounds of tomatoes.
0.72(5) = $3.60
Therefore, the correct answer is G) $3.60.
Hope this helps!
Elimination method is my favorite way to solve 2 equations like this written in standard form! First I'm going to rewrite the equations and mark numbers to make this explanation more clear.
2x-3y=251️⃣
5x+3y=102️⃣
Looking at these 2 equations we can see that there is a +3 and a -3. This could be eliminated by adding the 2 equations together! *Remember what is on the left side adds with the left side, and what's on the right side adds with the right side. Therefore we can do:
1️⃣+2️⃣
2x-3y+5x+3y=25+10
7x=35
x=5
Then we can substitute the value of x back into either of the 2 equations.
2*5-3y=25
10-3y=25
3y=-15
y=-5
Then write the 2 answers together.
{x=5
{
{y=-5
Now we can check our answers.
2*5-3*-5=10- -15= 10+15=25 Correct
5*5+3*-5= 25+ -15= 10 Correct
From this we can see that x=5 y= - 5 are the correct answers!
Should be D, if you type all of it in the calculator .