1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gre4nikov [31]
2 years ago
9

If a 16 ounce box of pasta costs $1.39, what is the unit price?

Mathematics
1 answer:
elixir [45]2 years ago
8 0
0.9 because you have to divide the cost
You might be interested in
A stone is thrown vertically upward from a platform that is 20 feet height at a rate of 160 ft/sec. Use the quadratic function h
Nutka1998 [239]

Check the picture below.

\textit{vertex of a vertical parabola, using coefficients} \\\\ y=\stackrel{\stackrel{a}{\downarrow }}{-16}x^2\stackrel{\stackrel{b}{\downarrow }}{+160}x\stackrel{\stackrel{c}{\downarrow }}{+20} \qquad \qquad \left(-\cfrac{ b}{2 a}~~~~ ,~~~~ c-\cfrac{ b^2}{4 a}\right)

\left(-\cfrac{ 160}{2(-16)}~~~~ ,~~~~ 20-\cfrac{ (160)^2}{4(-16)}\right) \implies \left( - \cfrac{ 160 }{ -32 }~~,~~20 - \cfrac{ 25600 }{ -64 } \right) \\\\\\ \left( 5 ~~~~ ,~~~~ 20 +400 \right)\implies (\stackrel{seconds}{5}~~,~~\stackrel{feet}{420})

6 0
1 year ago
1. Points V, W, X, Y, and Z are graphed on a number line. The coordinate of point V is –4. What points are at a distance of 9 un
sashaice [31]
<span>Well first this one you can just count which ones are 9 units away so it could be A becuase -4+-9=-13
Another is B because -4+9=5
</span>I hope it helps.
Comment if you need more help

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Need help with these
natulia [17]

Answer:

get a tutor 123456777654345678

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
B2≤4<br><br> What is the solution to the inequality?<br><br> b≥8<br><br> b≤8<br> b≤2<br> b≥2
Allisa [31]
The solution is the third one:
b≤2
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the area of the sector. Use π = 3.14.<br> 120°<br> 11 mi
Nady [450]

Answer:

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Other questions:
  • How much will you pay for 5 pounds of shrimp if the cost is 2 pounds for $10.99? show your work.
    10·1 answer
  • Ryan made 95 ounces of of apple jelly he puts the same amount in 6 jars about how much jelly does each jar have
    7·1 answer
  • The table shows ticket prices for the local minor league baseball team for fanclub members and non-members. For how many tickets
    14·2 answers
  • Which set shows some of the solutions to 4y&gt;12?
    6·1 answer
  • Pls help me and explain
    5·1 answer
  • If I have an 83% percentage as my grade and I got 90% or 100% in one of my tests, what would be my final grade percentage?
    12·2 answers
  • A) Complete the table of values for y = 6 - 2x<br><br> 0<br> 1<br> 2<br> 3<br> 4<br> 5<br> -4
    12·1 answer
  • PLEASE HELP!!! Shasha and Alan are both running on the track Shasha begins at the starting line and is running 5 feet per second
    15·1 answer
  • Which statement is true?
    6·1 answer
  • The cost of a ticket t will be no more than $26
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!