1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
melomori [17]
3 years ago
15

One tennis ball can holds 3 balls. Jenna filled 5 cans and had 1 ball left over.

Mathematics
2 answers:
wariber [46]3 years ago
8 0

Answer:

It is C  5 x 3 + 1 = n

Step-by-step explanation:

You would multiply 5 x 3 because you have 3 balls that can fit in a can and there are 5 cans

Then you would add 1 because you had one extra ball that didn't fit in a can

anastassius [24]3 years ago
5 0
Yep the answer is c
You might be interested in
Which store has the better buy? Pet Smart sells 20 pounds of pet food for $13.99 or Chewy sells 50 pounds of pet food for $37.99
zimovet [89]

Answer:

pet smart sell

Step-by-step explanation:

because it is cheaper than other sell

6 0
3 years ago
Kaylee and Olivia go to the movie theater and purchase refreshments for their friends.
KatRina [158]

The price of one bag of popcorn is $3.75

Step-by-step explanation:

Let,

x represent the cost of a bag of popcorn

y represent the cost of a drink.

According to given statement;

4x+12y=30      Eqn 1

x+6y=11.25      Eqn 2

Multplying Eqn 2 by 2

2(x+6y=11.25)\\2x+12y=22.50\ \ \ Eqn\ 3

Subtracting Eqn 3 from Eqn 1

(4x+12y)-(2x+12y)=30-22.50\\4x+12y-2x-12y=7.50\\2x=7.50

Dividing both sides by 2

\frac{2x}{2}=\frac{7.50}{2}\\x=3.75

4x+12y=30 and x+6y=11.25 can be used to find the price of one bag of popcorn and the price of one drink.

The price of one bag of popcorn is $3.75

Keywords: linear equation, elimination method

Learn more about elimination method at:

  • brainly.com/question/11821063
  • brainly.com/question/11871074

#LearnwithBrainly

3 0
3 years ago
PLEASE HELP I WILL GOVE BRAINLIEST
vaieri [72.5K]
Y - 3 = -2(x+5)
y - 3 = -2x - 10
+3. +3
y = -2x - 7
3 0
3 years ago
What would be the awnsers
Fittoniya [83]
The answer would be 42
8 0
3 years ago
What is mutipulcation?
konstantin123 [22]
Answer: The process of combining matrices, vectors, or other quantities under specific rules to obtain their product.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Complete the steps to solve the equation 4e2 + 2x = x − 3 by graphing.
    7·1 answer
  • Three dentists wanted to compare the ages of their patients. They each calculated their patients’ mean age and the mean absolute
    11·1 answer
  • 1. In a batch of 190 water purifiers, 12 were found to be defective. What is the probability that a
    6·2 answers
  • What is the slope of the line?​
    6·2 answers
  • Please help ! if i get an answer now i’ll also know how to do it in the future c:
    7·1 answer
  • How to solve 3y² + 2y - 8​
    8·2 answers
  • Hewo do u know fractions because I am dying from it T-T<br><br> 1/2+___=7/6<br><br> Help T-T
    11·1 answer
  • Find the unknown sizes of angles:​
    6·2 answers
  • QUESTION
    13·2 answers
  • The price of a box of colored pencils increased from $8.00 to $8.48. What was the percent increase in the price?​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!