1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fiesta28 [93]
2 years ago
7

Coffee cost 18.96 for 3 pounds what is the cost per pound of c offee

Mathematics
2 answers:
Brums [2.3K]2 years ago
7 0

Step-by-step explanation:

HOPE THIS HELP'S YOU:)

<h3>-ミッシー0098</h3>

Anna007 [38]2 years ago
5 0

Answer:

$18.96 ÷ 3 pounds = 6.32 per coffee

You might be interested in
Marianna Martinez sells copy paper to local schools. She earns a 13 percent straight commission on all sales . In November her s
faltersainse [42]

Answer:

13%=0.13

28540*0.13=3710.2

8 0
3 years ago
En una reunión de 40 viejos piratas, 1/5 tenían una pata de palo y los 3/4 de ellos habían navegado en El Corsario. ¿Cuántos pir
Serga [27]

Answer:

spanish

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
The temperature was -13 and then rose 9. What is the temperature now?​
gulaghasi [49]

Answer:

-4

Step-by-step explanation:

bro thats 6th grade math lol and its SO easy just need to try

4 0
3 years ago
Is 16to 14 and 64to60 equivalent
stiks02 [169]
NO. They are not.

We can prove this by turning those numbers into fractions:

16 / 14 = 1.1428  ;  64 / 60 = 1.0667

Or simply:

64 / 16 = 4
60 / 14 = 4.29

To get the equivalent of 16 to 14; we must multiply both numbers by 4.

16 * 4 = 64
14 * 4 = 56

The equivalent of 16 to 14 is 64 to 56.

3 0
4 years ago
select the correct answer consider these functions f(x)=3x-7 g(x)=X +1/x-1 what is the value of f(g(3))
Alexeev081 [22]

Answer:

Me and my massive brain, among other massive things of mine, believe it to be -1

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Could someone please check my work? We're working on linear regression.
    12·2 answers
  • How many floor boards 2-1/4 inches wide are needed to cover a floor 15 feet wide
    9·1 answer
  • Make x the subject of the formula p - qx = nx + r^2 - wx / m
    6·1 answer
  • Is the data skewed, symmetrical, or none?
    6·2 answers
  • Using the diagram shown below, which statement is true?
    14·2 answers
  • James is studying different kinds of weather.
    8·1 answer
  • Some one plzz help me... <br> answer this plzz
    10·1 answer
  • Can you answer all of these
    9·1 answer
  • Send help pls and ty
    10·1 answer
  • Find the lengths of nails with the following penny sizes: 3, 6, and 10. The 3-penny nail is inches. the 6 penny is__ the 3 penny
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!