1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fiesta28 [93]
2 years ago
7

Coffee cost 18.96 for 3 pounds what is the cost per pound of c offee

Mathematics
2 answers:
Brums [2.3K]2 years ago
7 0

Step-by-step explanation:

HOPE THIS HELP'S YOU:)

<h3>-ミッシー0098</h3>

Anna007 [38]2 years ago
5 0

Answer:

$18.96 ÷ 3 pounds = 6.32 per coffee

You might be interested in
What is the perimeter of triangle DEF
LuckyWell [14K]
Remember that A squared plus B squared equals C squared.

Since sides F_D and D_E are both 3, the answer cannot be 4.2 or 2.4.

SO basically you just add 3 + 3 = (The side F_E, which you can get by putting numbers in the formula), you should get your answer.

3² + 3² = Line EF²
9 + 9 = Line EF²
18 = Line EF²
√18

You get the idea. Hope this helps!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If x=3 than 5x+2=<br><br> HELPPPPPPPPP
Sphinxa [80]
5(3) + 2 =

15 + 2 =

17
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please need help quick, trigonometry
Mademuasel [1]

Answer: C: 5

Step-by-step explanation:

7 0
1 year ago
20 points picture problem​
hodyreva [135]

Answer:

48/30   3/18   40/16   6/9   21/49   20/15   18/24   30/25  8/16

Step-by-step explanation:

Find the common denominator, then whatever it is, multiply the top to match it. For examples you start with 7/5 and you are trying to get the denominator to 25, you would multiply 7x5 which equals 35/25. Hope this helps.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Bottles of sparkling water usually cost $1.69 each. This week they are in sale for 4 for $5. You bought one last week and one th
Phantasy [73]

Answer:

The cost of 1 sparkling bottle in this week is less than last week, so we pay less this week.

We pay $0.44 less this week.

Step-by-step explanation:

Given,

Cost of 1 sparkling bottle last week = $1.69

This week cost of 4 bottles is $5.

So we have to find the cost of 1 bottle.

For this we use the unitary method, we get the cost of 1 bottle;

Cost of 1 sparkling bottle this week = \frac{5}{4}=\$1.25

The cost of 1 sparkling bottle in this week is less than last week, so we pay less this week.

For finding how much we pay less this week, we have to subtract cost of 1 sparkling bottle this week from cost of 1 sparkling bottle last week.

Framing the above sentence in equation form, we get;

Amount\ of\ money\ we\ pay\ less=1.69-1.25=\$0.44

Hence we pay $0.44 less this week.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • HHEEELLLPPPP MMMMMEEEEEEEEEE <br><br><br>Solve for x. 2/5x=6/5 12/25 12/5 3 6
    5·1 answer
  • Choose the correct classification of 5x + 3x4 − 7x3 + 10 by number of terms and by degree.
    10·2 answers
  • What is double of 90?
    11·2 answers
  • Which pair of coordinates represents point p in the graph
    7·2 answers
  • There are 75 students in a speech contest. Yesterday 1/5 of them gave their speech. Today, 3/5 of the remaining students gave th
    14·1 answer
  • What is 5x - 8y= 24?
    12·1 answer
  • Pls pls pls pls helpppp it's 12:10am
    8·1 answer
  • Which is the discriminant of 2x2 - 4x + 7 = 0
    8·1 answer
  • Simplify the following expression<br><br> (x^0 y^2/3 z^-2)^3/2 divided by (x^2z^1/2)^-6
    6·1 answer
  • I eed some help thx alotttt
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!