Answer:
$12.99 for 5 pounds is a better deal
Step-by-step explanation:
for the first case
a 5 lb bag costs $12.00
the unit price (i.e dollars per pound) for this is :
unit price = $12 / 5 lb = $2.40 per pound
for the second case,
a 12 lb bag costs $31.99
similarly, the unit price for this case is :
unit price = $31.99 / 12 lb = $2.67per pound
if we compare the 2 unit price, it is clear that $2.40 per pound is a better deal than $2.67 per pound, hence $12.99 for 5 pounds is a better deal
Hope this helps!