1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aev [14]
2 years ago
7

Can anybody help me with this

Mathematics
1 answer:
maksim [4K]2 years ago
3 0

Answer:

$7.05

Step-by-step explanation:

since 7 planes are $16.45 just divide 16.45 by 7

the answer is 2.35 so do 2.35 times 3 which equals $7.05

p.s. please give brainliest

You might be interested in
Someonee can u tell ne​
Vesnalui [34]

Answer:

35

Step-by-step explanation:

i did the sqrt of 1225 and got 35 so there should be 35 rows each with 25 plants

4 0
2 years ago
How do you reduce 75/100?
Anestetic [448]
Find the greatest common factor and then divide each number by it. 

in this case the gcf for 75 and 100 is 25.

75 divided by 25 = 3
100 divided by 25 = 4

so 75/100 simplified = 3/4
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the missing angle measure.<br><br> Need help please!!!
posledela

Answer:

Angles in a pentagon add to 540 degrees.

100+80+160+91+x =540

431+x=540

109=x

Hope this helps!

8 0
2 years ago
PLEASE HELP! I HAVE TWO QUESTIONS AND WILL GIVE 100PTS AND BRAINLIEST IF CORRECT!
Volgvan

Answer:

1) $283.50

2) 65.21 meters.

Step-by-step explanation:

Part 1)

We know that a spool of ribbon holds 6.75 meters.

A craft club buys 21 spools.

So, the total length of ribbon bought is:

T=21(6.75)=141.75\text{ meters}

Each meter costs $2. So, the total cost will be:

141.75(2)=\$ 283.50

Part 2)

A spool holds 6.75 meters.

We bought 21 of them, so that total length we have is 141.75 meters.

The club used 76.54 meters.

So, the amount of ribbon that is left is represented by:

141.75-76.54

Subtract:

=65.21\text{ meters}

So, 65.21 meters of ribbon will be left.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
You are ordering a pizza. You have a choice of three toppings: mushrooms, pepperoni, and peppers. How many different pizzas can
astra-53 [7]
U can do exactly 6 different pizzas
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the volume of a box 24 1/4 inches long 18 inches wide and 24 inches tall
    8·1 answer
  • Sophia bought 2 jars of pickles for $65. What is the unit price?
    12·1 answer
  • Which graph represents the hyperbola x^2/3^2 - y^2/8^2
    14·1 answer
  • the expression 0.005* 0.85 represents the number of grams of iron in a liquid. how many grams of iron are in the liquid?
    9·1 answer
  • Plz help me with rhis ​
    8·1 answer
  • It takes 3 identical water pumps 8 hours to fill a pool. How long would it take 4 of
    7·1 answer
  • Find the unit rate<br> 34 carbs for every 1/3 serving
    13·1 answer
  • Isa makes a goal to drink 56 cups of water this week. She drinks 9 cups of water on each of the first 4 days of the week
    11·1 answer
  • If 50 out of 100 squares are shaded in, what is the resulting ratio? Express your answer as a fraction, decimal, and a percent.
    5·2 answers
  • The fraction mode below shows the steps a student performed to find a quotient. Which statement best interprets the quotient
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!