1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svet_ta [14]
3 years ago
5

27 is ________% of 50

Mathematics
1 answer:
PSYCHO15rus [73]3 years ago
6 0
27 is 54% of 50! You can set up fractions (proportions) as 27/50 = blank/100!
Well how do you get to 50 to 100? You multiply by 2! And whatever you do to the bottom you must do to the top! So 27 times 2 is 54! 
You might be interested in
I need help I really don't get this ?
aksik [14]
The radius of the circle is 7 which is r in the eq.
put 7 instead of r in the volume of sphere formula.
Then multiply all sides of square which will be 12 x 12 x 12 = 1728
Now add the values from both shapes
1728 + 1436.75
Your answer will be 3163.5 cm(cubed)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
ASAP!!! BRAINIEST + 100 POINTS :D<br><br> Show the steps <br> 5(x−2)^2 + 6 = 86<br><br> Thank you!
hoa [83]

Answer:

distrubute

Step-by-step explanation:

5x-10^2+6=68

then solve from there

6 0
2 years ago
Simplify the following expression completely using distribution and combining like terms
Katena32 [7]

Answer:

10 +11f

Step-by-step explanation:

3(4 + 2f) + 5f - 2​ =

12 + 6f + 5f - 2 =

10 +11f

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A vendor sells hot dogs, bags of potato chips, and soft drinks. A customer buys 4 hot dogs, 3 bags of potato chips, and 4 soft d
GuDViN [60]

The price of chips is $ 0.75, the price of a hot dog is $ 2 and the price of a soft drink is $ 1.25.

Step-by-step explanation:

Given,

A customer buys 4 hot dogs, 3 bags of potato chips, and 4 soft drinks for $15.25.

The price of a hot dog is $1.25 more than the price of a bag of potato chips.

The cost of a soft drink is $2.75 less than the price of two hot dogs.

To find the cost of each item.

Let,

The price of chips = x

The price of a hot dog = x+1.25

Price of two hot dog = 2(x+1.25) = 2x+2.5

The price of a soft drink = 2x+2.5-2.75 = 2x-0.25

Now,

According to the problem,

4(x+1.25)+3x+4(2x-0.25) = 15.25

or, 15x+5-1 = 15.25

or, 15x = 11.25

or, x = 0.75

Hence,

The price of chips = $ 0.75

The price of a hot dog = $ 0.75+1.25 = $ 2

The price of a soft drink = $ 2×0.75-0.25 = $ 1.25

5 0
3 years ago
A \greenD{7\,\text{cm} \times 5\,\text{cm}}7cm×5cmstart color #1fab54, 7, start text, c, m, end text, times, 5, start text, c, m
erma4kov [3.2K]

Answer:

The area of the shaded region is 148.04 cm².

Step-by-step explanation:

It is provided that a 7 cm × 5 cm rectangle is inside a circle with radius 6 cm.

The sides of the rectangle are:

l = 7 cm

b = 6 cm.

The radius of the circle is, r = 6 cm.

Compute the area of the shaded region as follows:

Area of the shaded region = Area of rectangle - Area of circle

                                            =[\text{l}\times\text{b}]-[\pi\test{r}^{2}]\\\\=[7\times5]+[3.14\times 6\times 6]\\\\=35+113.04\\\\=148.04

Thus, the area of the shaded region is 148.04 cm².

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Compare and contrast between x-intercept and y-intercept
    8·2 answers
  • What word phrase is equivalent to the equation y=2x-3
    13·1 answer
  • I have a lot sorry
    12·1 answer
  • What ls 2x &gt; -10 and 9x &lt;18
    6·2 answers
  • The unit rate for peaches is $2.00 per pound. The unit rate for grapes is $2.50 per
    15·2 answers
  • X (0,6) y (-3,15) what are the slope and y intercept
    11·1 answer
  • Plssss help and really quick!!!!!!!
    14·2 answers
  • What is the equation that best represents the relationship between x and y in the graph?
    11·1 answer
  • Party supplies inc. sells metallic balloons for $2 each and helium balloons for $3.50 per bunch. Yesterday, they sold 36 more me
    11·1 answer
  • Please help!! TRUE or FALSE
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!