1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nordsb [41]
3 years ago
13

$12.00 for 48 cans Find the unit rate.

Mathematics
2 answers:
Taya2010 [7]3 years ago
5 0

Answer:

0.25¢

Step-by-step explanation:

12.00÷48=0.25 or

1200÷48=25 then move decimal 2 places to the left.

emmasim [6.3K]3 years ago
3 0

Step-by-step explanation:

it is really easy.

let's imagine an even simpler scenario :

2 units cost $4.

how much is 1 unit ?

I am sure you know what to do.

it is also similar to "there are 4 slices of pizza for 2 people - how many slices does every person get ?"

we divide the whole by the number of parts we need to split it into.

4/2 = 2

one unit costs $2, every person gets 2 slices.

now, in the same way we approach the given problem :

48 cans cost $12

how much is 1 can ?

the whole is $12.

and we need to split this into 48 parts.

so,

1 can = 12 / 48 = 1/4.

$1/4 = a quarter (hence the name) = $0.25

so, 1 can (and that is the meaning of "unit rate") costs $0.25.

You might be interested in
Round 10,982 to the nearest thousand
nadezda [96]
11,000 - rounded to the nearest thousand!
4 0
2 years ago
Which equation represents the proportional relationship in the table ?
den301095 [7]
C=3r

hope this helps!
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which options identify the main oceans zone? Check all that apply
Ierofanga [76]

Answer:

Step-by-step explanation:

There are four important oceanic zones where plants and mammals survive in the ocean. The four significant zones are open ocean zone, intertidal zone, neritic zone, and benthic zone.There are four ocean zones. The sunlight zone, twilight zone, midnight zone, and abyssal zone.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The time to fly between new york city and chicago is uniformly distributed with a minimum of 120 minutes and a maximum of 150 mi
Paul [167]
120+150=270
270÷2=135
Mean=135
5 0
3 years ago
Simplify each expression justify each step 6+(8x +13)
zhuklara [117]
That's easy you just need to listen in school to answer it
5 0
3 years ago
Other questions:
  • One side of a rectangle is five times as long as the other side. If the perimeter is 72 meters, what is the length of the shorte
    6·2 answers
  • Instructions: Factor 182 as a product of primes. Input the number's prime factors in ascending order.
    6·1 answer
  • Miguel has ordered 100 dinner plates. Each plate is 12 inches in diameter, with gold trim along the edge. What is the total inch
    14·2 answers
  • Work out the area of the rectangle give your answer as a mixed number
    5·1 answer
  • What is the value of x? Enter your answer in the box. x = A triangle with midsegment parallel to the base. the left side is labe
    8·2 answers
  • which of the following shows an element if the sample space for first tossing a coin and then rolling a number cube
    5·1 answer
  • 5. Fantine bought flour for her bakery each month and
    8·1 answer
  • I need help with 3D pythagoras
    15·1 answer
  • Please help with this
    6·2 answers
  • The solution of equation 3n - 7 = 3 - 2n is????? I need this ans fast plsss
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!