1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nordsb [41]
2 years ago
13

$12.00 for 48 cans Find the unit rate.

Mathematics
2 answers:
Taya2010 [7]2 years ago
5 0

Answer:

0.25¢

Step-by-step explanation:

12.00÷48=0.25 or

1200÷48=25 then move decimal 2 places to the left.

emmasim [6.3K]2 years ago
3 0

Step-by-step explanation:

it is really easy.

let's imagine an even simpler scenario :

2 units cost $4.

how much is 1 unit ?

I am sure you know what to do.

it is also similar to "there are 4 slices of pizza for 2 people - how many slices does every person get ?"

we divide the whole by the number of parts we need to split it into.

4/2 = 2

one unit costs $2, every person gets 2 slices.

now, in the same way we approach the given problem :

48 cans cost $12

how much is 1 can ?

the whole is $12.

and we need to split this into 48 parts.

so,

1 can = 12 / 48 = 1/4.

$1/4 = a quarter (hence the name) = $0.25

so, 1 can (and that is the meaning of "unit rate") costs $0.25.

You might be interested in
Which of the following represents the set of even whole numbers greater than 10
romanna [79]
Need more information. You said which of the following and didn't put any questions under it
3 0
3 years ago
A package of 50 blank CDs costs $25 however the store has run out of 50-packages. the manager agrees to sell your packages of 12
frosja888 [35]

Answer:

$6

Step-by-step explanation:

$25 divided by 50 = 50 cents a CD

50 cents = 0.5

Now do,

$12 x 0.5 = $6

$6

8 0
2 years ago
Add the complex numbers: ​ ​(-3+4i)+(7-i)
Romashka [77]
The answer is (3i+4)
5 0
2 years ago
What is the value of 2 StartRoot 6 + p EndRoot minus 3 p cubed when p = negative 2 -32 -16 32 56
dmitriy555 [2]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

2|6+p|-3p³,

when p=-2

2|6+p|-3p³=2|6-2|-3(-2)³

=2(4)-3(-8)

=8+24

=32

3 0
3 years ago
Simplify.<br><br> (0.4n)(16n)
BigorU [14]
=(0.4n)(16n)
multiply 0.4 & 16 and n & n
=(0.4*16)(n * n)
=6.4n^2

Hope this helps! :)
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Which unit could be used to measure the weight of a cat?
    14·1 answer
  • Anything helps! But right answer gets brainilest
    8·1 answer
  • Please help!!! 15 points problem below
    6·1 answer
  • Simplify this expression<br><br> (3 + i) - (2- 2i)
    5·2 answers
  • Information about the proportion of a sample that agrees with a certain statement is given below. Use StatKey or other technolog
    5·1 answer
  • What is 1/3 divided by 2/3 ?
    15·2 answers
  • WILL GIVE BRAINLIEST. It is also worth 34 POINTS!!! PLEASE HELP!!!! Please respond in full sentences. I appreciate your help. Th
    12·1 answer
  • Write the equation in slope-intercept form in each line based on the information give
    11·1 answer
  • HELP ME PLEASE!
    5·1 answer
  • two traders took some books to the market or ratio of 3:4.how many books were taken to the market if first trader had 36 books.​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!