Four oranges cost 90 cents, an orange costs 90/4 cents, which is around 22.5 cents. Multiply this by 36 to get the cost of 3 dozen oranges, so 22.5 times 36 is 810, 810 cents, or 8.10 dollars.
Answer: 0.0228
Step-by-step explanation:
please check photo explanation
<span>We will start using a new way to indicate simplifying fractions. When a numerator or
a denominator gets simplified, we will cross it out with a slash and write the new
numerator or denominator next to it (either above it or below it).</span><span>The number you divide by (the 4) does not get indicated in any way! You only
think about it in your mind: “I divide 12 by 4, and get 3. I divide 20 by 4, and get 5.”</span><span>You may not see any advantage over the “old” method yet, but this shortcut will
come in handy soon.</span> <span />
Answer:
Like a square, a rectangle has lines that are perpendicular to two other lines. This means it also has four right angles.
Step-by-step explanation: