1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
taurus [48]
2 years ago
11

This is the question but thank you

Mathematics
1 answer:
kifflom [539]2 years ago
8 0

Answer:

8200/1000 = 8.2 so each time a class sells 8.2 bars, they receive 1 dollar.

If a class sold 16 bars, the class receives 2 dollars, if it sold 82 bars, it receives 10 dollars and so on.

You might be interested in
Solve and show the answer in simplest terms: 1 1 4 + 6
balandron [24]

Step-by-step explanation:

100+10+4+6

4+6=10

10+10=20

100+20=120

Answer: 120

4 0
2 years ago
Reason abstractly. Are all horizontal lines parallel? Use slope<br> explain how you know.
ohaa [14]

Answer:

All horizontal lines are NOT parallel.

Step-by-step explanation:

We learned that lines go on forever.  

If one line is slightly slanted, and the other line is completely straight,  these lines are not parallel, as they will meet at some point.

Hope this helped :)

6 0
3 years ago
1. A football team gains 2 yards on the first play,
Ilya [14]

Option C

The football team had a overall loss of 2 yards

<em><u>Solution:</u></em>

When the team gains yards we use a positive value, and when the team loses yards we use a negative value.

<em><u>Given that, football team gains 2 yards on the first play</u></em>

First play = +2

<em><u>Given that football team loses 5 yards on the second play</u></em>

Second play = -5

<em><u>Given that football team loses 3 yards  on the third play</u></em>

Third play = -3

<em><u>Given that football team gains 4 yards on the fourth play</u></em>

Fourth play = +4

Put the yards from four plays together, we get

⇒ 2 -5 -3 + 4

Let us simplify

⇒ -3 -3 + 4 = -6 + 4 = -2

So, -2 represents loss of two yards (since negative value indicates loss)

3 0
3 years ago
5 magazines and 3 books cost $41.50. 2 magazines and 5 books cost $42.25. Find the cost of each item.
WINSTONCH [101]

Answer:

The Magazines each costed $8.30 and the books cost $13.80 for the amount of $41.50. and the 2 magazines and 5 books for $42.25 the 2 magazines is $21.12 for each and $8.45 for each book.

Step-by-step explanation:I got the answers by taking the total cost and taking the number of books or if it was a a magazine and I would divide it by lets just say you have 42.25 dollars you would divide that by 3 and you would do it for every item with the total cost.

6 0
3 years ago
Can someone please help me with these questions!
8_murik_8 [283]

1. Buddy is 1 out of 11 students in the classroom who are spreading Christmas Cheer. What percentage of the class is he?

He is 9% of the class that is spreading Christmas cheer.

2. Santa's sleigh has a Clausometer. The highest measure is 100%. If the Clausometer measured at 45. What would this number be represented as a decimal?

If the clausometer measured at 45 then this number as a decimal will be represented as 0.45.

3. The Jack-in-the-box toys had to be tested! The toys worked 0.985 of the time! What percentage of time did they work?

They worked 98.5% of the time

4. The guys handing out advertisement flyers have handed out 4/5 of their total flyers. What percentage of flyers has been handed out?

80% of flyers have been handed out.

5. When the lights go out in the store at night, there is a 15% off sign hanging up by the makeup counter. What is this number as a decimal and a fraction in simplest form?

This number as a decimal and a fraction in simplest form is 3/20 and 0.15.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Suppose that one worker can produce 15 cookies, two workers can produce 35 cookies together, and three workers can produce 60 co
    8·1 answer
  • The area of the scale model of a playground is 6 square yards. The scale model is enlarged by a scale factor of 3 to create the
    13·2 answers
  • In the right triangle shown, m
    10·2 answers
  • Consider the diagram
    9·2 answers
  • Could anyone help me?
    7·2 answers
  • What is 36/50 in simplest form. Brainliest for the first answer. 30 points. HURRY
    8·2 answers
  • Someone please help asap omgomomgomhomh help help lol<br> its 6th grade algebra
    11·2 answers
  • Find the surface area
    12·1 answer
  • Fighting for my life rn
    6·1 answer
  • Trixie goes to the pet store with $17.00. She buys 2 goldfish for $2.50 each and 3 hermit crabs for $1.00 each. How many money d
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!