1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yarga [219]
3 years ago
11

Heeeeeeeeeeeeeeellppppppppp!!!!!!

Mathematics
2 answers:
Bad White [126]3 years ago
7 0
Hello!

We will put the x value into the second equation and solve below.

2(-3y-13)+2y=-6
-6y-26+2y=-6
-4y-26=-6
-4y=20
y=-5

We will know put our y value into the first equation to find x.

x==-3(-5)-13
x=15-13
x=2

Just to check we will put our two values into the second equation and see if it is true.

4+-10=-6
-6=-6
----------------------------------------------------------
\left \{ {{x=2} \atop {y=-5}} \right.

I hope this helps!

Andreyy893 years ago
3 0
The answer is (2,-5)

You might be interested in
Please show work<br> 26 lbs of onion cost $127.40. How much would 18 lbs cost\
Irina18 [472]
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
5 0
2 years ago
Help me please ........​
svet-max [94.6K]

The IQR is the range of the box in the box and whisker plot

So if you remember how to do the average of something you are already there

You need 2 numbers

First being the lower quartile and upper quartile

48 is where the lower quartile starts and 70 is where the upper quartile finishes *NEVER USE MEDIAN IN IQR

all you have to do is subtract

70-40 and you get as an answer 22.0 being A as your answer

8 0
3 years ago
Solve the following:<br>a) 3x = 18<br>b) 2x = 9<br>c) $ = 7<br>d) Ž = 6.5​
Leno4ka [110]

Answer:

a) 6

b) 4.5

Step-by-step explanation:

6= 18/3 = x

4.5= 9/2 = x

7 0
2 years ago
Hayley is considering two gym membership plans. The plans are detailed here.
mote1985 [20]
<span>Plan 1: $50 for a monthly pass and a $3 fee for each gym visit

So, the monthly pass is 50 plus 3 for each visit. You know 50 stays constant no matter how much Hayley goes to the gym so you can already put that into the form as 'b' also known as the y-intercept.

y=mx+50

Now, you need to find the slope which is the amount it increases or decreases by every time. Since Hayley gets charged $3 every visit, that would be the slope (m).

Plan 1: y=3x+50

---------------------------------------------------------
</span><span>
Plan 2: $10 for each gym visit
</span>
There is only a slope (m) for this. Technically there is a y-intercept (b), but since that is 0 it is not needed. Plug in the values.

y=mx+b
y=10x

6 0
2 years ago
Alex has 175 baseball cards. Rodney has 3 time as many as baseball card as Alex. How many fewer cards does Alex have than Rodney
Juli2301 [7.4K]
Times 175×3=525-175=300
5 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the value of x. The diagram is not to scale.
    6·2 answers
  • Simplify the ratio 4 22 30
    8·1 answer
  • What is the scientific notation! <br> 0.000013?
    15·1 answer
  • Un carpintero quiere cortar una plancha de triple y de 1m de largo y 60 cm de ancho, en cuadrados lo más grandes posibles. El ca
    5·1 answer
  • Page Section B 1 A={odd number between 6 andon and 8 § =) by B=&amp;multiples of 5 less than too 100g e) G=&amp; multiples of 5
    7·1 answer
  • Grace rolls a fair, 6-sided die 50 times.
    14·1 answer
  • Barney purchases an MP3 player from an online store for $86.00. On the checkout page, he notices that the store has applied a sa
    9·1 answer
  • Please explain...<br> y=3x^2-5x+1 solve by completing the square
    12·1 answer
  • Factor the expression -18y-27
    12·1 answer
  • The length of a rectangle is 6 cm longer than its width.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!