127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
The IQR is the range of the box in the box and whisker plot
So if you remember how to do the average of something you are already there
You need 2 numbers
First being the lower quartile and upper quartile
48 is where the lower quartile starts and 70 is where the upper quartile finishes *NEVER USE MEDIAN IN IQR
all you have to do is subtract
70-40 and you get as an answer 22.0 being A as your answer
Answer:
a) 6
b) 4.5
Step-by-step explanation:
6= 18/3 = x
4.5= 9/2 = x
<span>Plan 1: $50 for a monthly pass and a $3 fee for each gym visit
So, the monthly pass is 50 plus 3 for each visit. You know 50 stays constant no matter how much Hayley goes to the gym so you can already put that into the form as 'b' also known as the y-intercept.
y=mx+50
Now, you need to find the slope which is the amount it increases or decreases by every time. Since Hayley gets charged $3 every visit, that would be the slope (m).
Plan 1: y=3x+50
---------------------------------------------------------
</span><span>
Plan 2: $10 for each gym visit
</span>
There is only a slope (m) for this. Technically there is a y-intercept (b), but since that is 0 it is not needed. Plug in the values.
y=mx+b
y=10x